Jump to content

Jose Altafini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
José Altafini

Altafini (left) in 2008
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé João Altafini
Datëlindja (1938-07-24) 24 korrik 1938 (85 vjeç)
VendlindjaPiracicaba, Brazil
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1956–1958Palmeiras114(89)
1958–1965AC Milan205(120)
1965–1972Napoli180(71)
1972–1976Juventus74(25)
1976Toronto Italia
1976–1979Chiasso60(18)
1979–1980Mendrisiostar20(11)
Gjithsej653(334)
Karriera ndërkombëtare
1957–1958Brazili8(4)
1961–1962Italia6(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

José João Altafini është ish futbollist braziliano-italian.