Josef Brodski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joseph Brodsky
U lind më24 maj 1940
Leningrad, Rusi
Vdiq më28 janar 1996
New York, SHBA
KombësiaRus, Amerikan
Gjinitë letrarePoet, Eseist

Joseph Brodsky (I lidur si "Josif Aleksandroviç Brodski", rusisht: Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дский, Leningrad, 24 maj 1940New York, 28 janar 1996), poet dhe eseist rus, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1987.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Josif Brodski ka qenë i biri i një familjeje hebreje ruse nga Shën Peterburgu. Gjatë fëmijërisë së vet, ai i mbijetoi Rrethimit te Leningradit. Brodski e filloi krijimtarinë e tij letrare dhe punën e përkthyesit rreth vitit 1957. Shkrimet e tij të para qenë tërësisht te paangazhuara politikisht. Në vitin 1963 ndalohet dhe me pas dënohet për parazitizëm nga autoritetet e Bashkimit Sovjetik. Gjatë kësaj kohe, ai refuzoi të botonte te censuruara veprat e tij. Ne vitin 1972 shpërngulet ne Amerike ku botoi dhe disa vepra.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Xhon Donin dhe poema të tjera (1967)
  • Poema të zgjedhura (1973)
  • Vargje te një fushate dimërore (1980)
  • Zbulime (1999)
  • Poemat e lindjes (2001) etj

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]