Josef Brodski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Joseph Brodsky)
Shko te: navigacion, kërko
Joseph Brodsky Nobel prize medal.svg
Joseph Brodsky.jpg
Ditëlindja: 24 maj 1940
Vendlindja: Leningrad, Rusi
Ditëvdekja: 28 janar 1996
Vendvdekja: New York, SHBA
Nënshtetësia: Rus, Amerikan
Zhanri: Poet, Eseist

Joseph Brodsky (I lidur si "Iosif Aleksandrovich Brodsky", rusisht: Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дский, Lenjingrad, 24 maj 1940New York, 28 janar 1996), poet dhe eseist rus, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 1987.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Josif Brodskij ka qene i biri i nje familjeje hebreje ruse nga Shen Peterburgu.Gjate femijerise se vet,ai i mbijetoi Rrethimit te Leningradit.Brodskij e filloi krijimtarine e tij letrare dhe punen e perkthyesit rreth vitit 1957. Shkrimet e tij te para qene teresisht te paangazhuara politikisht. Ne vitin 1963 ndalohet dhe me pas denohet per parazitizem nga autoritetet e Bashkimit Sovjetik. Gjate kesaj kohe,ai refuzoi te botonte te censuruara veprat e tij. Ne vitin 1972 shperngulet ne Amerike ku botoi dhe disa vepra.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Xhon Donin dhe poema te tjera (1967) Poema te zgjedhura (1973) Vargje te nje fushate dimerore (1980) Zbulime (1999) Poemat e lindjes (2001) etj

Poezi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ese[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]