Juanjo Díaz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juanjo Díaz
Të dhënat personale
Emri i plotëJuan José Díaz Gallana
Data e lindjes8 janar 1949
Vendi i lindjesCiudad Real, Spanjë
Data e vdekjes6 dhjetor 2017
Ekipet e menaxhuara
Muntanyesa
RCD Espanyol
Menorca
RCD Espanyol
1988–1990CE L'Hospitalet
1990RCD Espanyol
1990–1991CFJ Mollerussa
1991–1993Palamós CF
1993RCD Espanyol
1994–1995Real Valladolid B
1995–1996SD Huesca
1996–1997Andorra CF
1998–2000Águilas CF
2000–2001UE Cornellà
2001FC Cartagena
2001-2002CD Badajoz

Juan José Díaz Galiana (8 janar 1949 - 6 dhjetor 2017),[1] i njohur si Juanjo Díaz, ishte menaxherë spanjollë i futbollit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juanjo filloi karrierën e tij si menaxherë me CF Montañesa para se të bashkohet me kategorinë e rinive të skuadrës RCD Espanyol më 1980.

Në janar të vitit 1990, ai u emërua menaxherë i skuadrës së parë në Segunda División, duke zëvendësuar Benito Joanet. Ai ishte në gjendje të arrijë promovimin në La Liga, por u largua nga klubi.

Pasi nuk arriti të ruante statusin e divizionit të klubit përmes lojës shtesë, Juanjo u shkarkua. Ai vazhdoi të menaxhojë në Segunda División B dhe Tercera División në vitet në vijim, duke qenë përgjegjës për Real Valladolid B, SD Huesca, Andorra CF, Águilas CF dhe FC Cartagena.

Në qershor 2001 Juanjo u emërua në krye të CD Badajoz në nivelin e dytë. Në tetor, megjithatë, ai u lirua nga detyrat e tij pasi fitoi vetëm dy pikë nga 27.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fallece el extécnico del Espanyol Juanjo Díaz
  2. ^ "El empresario portugués Antonio Barrada compra el CD Badajoz" [Portuguese businessman Antonio Barrada buys CD Badajoz]. Diario AS. 17 tetor 2001. Marrë më 15 mars 2016.