Judith Curry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Judith Curry

Judith A. Curry është një klimatologjiste dhe ish kryetare e Shkollës së Tokës dhe Shkencave të Atmosferës në Instituti e Teknologjisë të Gjorgjias. Interesi i saj hulumtues përfshijnë uraganet, modelimet atmosferike, klima polare dhe ndërveprimet ajer-det. Ajo është një anëtare e Këshillit Kombëtar për Hulumtimet e në Komisionin Hulumtues të Klimës.[1] Në vitin 2017, ajo ka dalë në pension nga bota akademike.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Research Council. Review of the U.S. CLIVAR Project Office. Committee to Review the U.S. Climate Variability and Predictability (CLIVAR) Project Office, National Academies Press, 2004, p. 35.
  2. ^ Curry, Judith. "JC in transition". Climate Etc. Marrë më 6 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)