Juleni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yulen është një rezervë natyrore në Parkun Kombëtar Pirin, i vendosur në Bullgarinë jug-perëndimore. Ndodhet në Bashkinë Bansko, Provinca Blagoevgrad . Yulen u shpall në 26 gusht 1994 për të monitoruar rritjen e specieve bimore alpine pa ndikimin njerëzor, si dhe për të mbrojtur speciet e rralla bimore dhe shtazore. [1] [2] Ai përfshin një territor prej 3156 ha ose 31.56 km 2 .

Pasqyra gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yulen ndodhet në një lartësi prej 1600 m dhe 2851   m. [1] Shkëmbinjtë janë kryesisht graniti, por ka edhe shkembinjë karbonatikë . Rezerva është e pasur me burime ujore dhe mbron një numër liqenesh akullnajore, siç janë Liqenet Vasilashki, Liqenet Tipitski, Liqeni i Gazeyskit, Liqenet Polezhanski dhe të tjera të cilat janë burimi i disa lumenjve. Klima është alpine për shkak të lartësisë së madhe.

Flora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flora përbëhet nga mbi 700 lloje bimësh vaskulare ; prej tyre 44 janë përfshirë në Librin e Kuq të Bullgarisë. [1] Disa prej specieve të rëndësishme janë globeflower , narcis anemone, aquilegia aurea, quillwort( Isoetes lacustris ) - i vetmi vend ku kjo bimë është gjetur në Bullgari, [3]etj Ka relike akullnajash si dhe lulen e zezë.

Ekzistojnë pyje të vjetra maqedonase, pisha skoceze , bredhi i Norvegjisë dhe bredhi i bardhë evropian, si dhe grupe të izoluara të pishave boshnjake. [1]

Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjitarët më tipikë në Yulen janë ariu kaf, ujku gri dhe dhia e egër . Në zonat me diell ka gjarpërinj të zakonshëm evropian . Lumenjtë dhe disa nga liqenet akullnajorë kanë një popullsi të bollshme të troftës kafe .

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në territorin e Rezervës Yulen ka kështjella që nga Antikiteti. Kalaja ndodhet në rreth 12 km larg qytetit të Bansko . Gërmimet dhe gjetjet arkeologjike datojnë themelimin e saj që nga sundimi i Perandorisë Romake . Kalaja është pothuajse 100 m në gjatësi dhe midis 25 dhe 40 m gjerësi. Mbetjet e vetme të dukshme të fortifikimit janë një pjesë e vogël e mureve veriore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Yulen Reserve". Official Site of Pirin National Park (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2016. Marrë më 6 dhjetor 2017. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "pirin" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "pirin" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "pirin" defined multiple times with different content
  2. ^ "Register of the Protected Territories and Zones in Bulgaria". Official Site of the Executive Environment Agency of Bulgaria (në bullgarisht). Marrë më 6 dhjetor 2017.
  3. ^ "Isoetes lacustris". Red Book of Bulgaria, Volume I (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2017. Marrë më 6 dhjetor 2017.