Jump to content

Julius Kaggwa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hillary Rodham Clinton së bashku me fituesit e çmimit "Human Rights Defender Award" në 2011

Julius Kaggwa është një aktivist i shquar interseks nga Uganda dhe aktivist për të drejtat e transgjinorëve. Ai është drejtor ekzekutiv i organizatës për suportin e personave interseks Support Initiative for People with atypical sex Development (SIPD).[1][2] Në 2010 Kaggwa ishte një ndër fituesit e çmimit Human Rights Award. Vitin pasues ai mori çmimin Human Rights Defenders Award.[3][4]

Aktivizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaggwa promovon çështjet e shëndetit, mbështetjes dhe të të drejtave njerëzore që personat interseks ndeshin,[5] si dhe personat me identitetit gjinor jo-binar. Ai gjithashtu ka lobuar në disfavor të projektligjit kundër homoseksualitetit në legjislacionin vendas.[6][7]

Kaggwa ka përshkruar se si foshnjet interseks mund të bëhen pre e gjymtimeve për shkak të stigmës rreth statusit interseks. Organizata që ai drejton synon ti japi fund këtyre stereotipeve dhe të ofrojë trajtimin mjekësor të duhur. Kushtet e personave interseks shihen si rast mjekësor për tu trajtuar, në ndryshim nga homoseksualiteti, por si një i krishterë i devotshëm Kaggwa argumenton se dhuna dhe diskriminimi kundrejt personave LGBT+ bie ndesh me besimin e tij.[8] Në 2016 Kaggwa përshkroi se si diskriminimi në rritje kundrejt personave LGBT në Uganda ka kontribuar në mungesën e sigurisë për personat interseks.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Press Release – For Immediate Release Kampala,Human Rights defenders call for action to protect Intersex Children and people in Uganda". SIPD Uganda. 9 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Our Team". SIPD Uganda. 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2018. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2010 Human Rights Award Dinner". Human Rights First. 21 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2015. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Julius Kaggwa: 2010 Human rights award honoree". ILGA. 14 dhjetor 2011. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "How do you cope if you're born with an ambiguous gender?". BBC World Service. 12 shtator 2016. Marrë më 2016-09-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Middleton, Josh (13 qershor 2013). "5 Questions with Ugandan Trans Activist Julius Kaggwa". Phillymag.com. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Ugandan advocate shares experiences at trans conference". Philadelphia Gay News. 20 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2018. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Kaggwa, Julius (24 gusht 2012). "Life's No Play, But Certain Characters' Voices Are Heard Loud and Clear in Uganda". The Huffington Post. The World Post. Marrë më 2015-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Kaggwa, Julius (2016-09-16). "I'm an intersex Ugandan – life has never felt more dangerous". The Guardian. ISSN 0261-3077. Marrë më 16 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)