June Jordan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
June Jordan
U lind më(1936-07-09)korrik 9, 1936
Harlem, New York, Shtetet e Bashkuara
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Berkeley, California, Shtetet e Bashkuara
KombësiaUnited States
Periudha1969–2002
Gjinitë letrareLiteraturë Afro-Amerikane, Literaturë LGBT
TematikatCivil rights, Feminism, Bisexual/LGBT rights movement
Faqja zyrtare
www.junejordan.com

June Millicent Jordan (9 korrik 1936 - 14 qershor 2002) ishte poete, eseiste, mësuese dhe aktivistw Karaibiane-Amerikane. Ajo e përdori shkrimin e saj për të diskutuar çështjet e gjinisë, racës, emigracionit dhe përfaqësimit.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jordan ishte fëmija i vetëm i prindërve emigrantë Xhamaikan, Granville Ivanhoe dhe Mildred Maud Jordan, në Harlem të Nju Jorkut.[3] Babai i saj punoi si punonjës i postës për USPS dhe nëna e saj si një infermiere me kohë të pjesshme.[4] Kur Jordan ishte pesë vjeç, familja e saj u transferua në zonën Bedford-Stuyvesant të Brooklyn, Nju Jork. Jordan krediton babanë e saj duke e kaluar dashurinë e tij për letërsinë dhe filloi të shkruante poezinë e saj në moshën shtatë vjeçare. Jordan përshkruan kompleksitetin e fëmijërisë së saj të hershme në librin e saj të vitit 2000, "Soldier: A Poet's Childhood", ajo eksploron marrëdhënien e saj të ndërlikuar me babain e saj, e cila e inkurajoi atë të lexonte gjerësisht dhe të mësonte përmendësh pjesë të teksteve klasike, por që gjithashtu do ta godiste për më të voglin shkaktojnë gabime dhe e quajnë atë "fëmija i mallkuar djalli i zi".[5] Në esenë e saj të vitit 1986 "Për familjen time amerikane" Jordania shqyrton shumë konflikte që duhen trajtuar në përvojën e të qenit të ngritur nga prindër të zinj emigrantë, vizionet e të ardhmes së pasardhësve të tyre e tejkaluan shumë larg geto-qytetin e sotëm.[6] Në ushtri: Fëmijëria e poetit, Jordan kujton se babai i saj i tregonte asaj "Ka pasur një luftë kundër njerëzve me ngjyrë, më duhej të bëhesha ushtar".

Pasi ndoqi Gjimnazin Brooklin për një vit, Jordan u regjistrua në Northfield Mount Hermon School, një shkollë përgatitore elitare në New England.[7] Gjatë gjithë arsimimit të saj, Jordan "u zhyt plotësisht në një univers të bardhë"[8] duke ndjekur shkollat ​​kryesisht të bardha; megjithatë, ajo ishte gjithashtu në gjendje për të ndërtuar dhe zhvilluar identitetin e saj si një amerikane me ngjyrë dhe një shkrimtare. Në vitin 1953, Jordan u diplomua nga shkolla e mesme dhe u regjistrua në Kolegjin Barnard. Jordan më vonë u shpreh se si ndihej për Kolegjin Barnard në librin e saj 1981 "Luftërat Civile", duke shkruar: «Askush nuk më prezantoi kurrë me një autore të vetme me ngjyrë, poet, historian, personazh ose ide për këtë çështje. për të studiuar si mendimtar, apo shkrimtar, ose poet, ose forcë jetësore.Asgjë nga ato që mësova këtu, pakësoi ndjenjën time të dhimbjes, konfuzionit dhe hidhërimit që lidhej me origjinën time: rruga ime, familja ime, miqtë e mi. si mund të përpiqem të ndryshoj realitetin politik dhe ekonomik që qëndron në gjendjen tonë të zezë në Amerikën e Bardhë ". "[9] Për shkak të kësaj shkëputjeje me kurrikulumin e bardhë kryesisht mashkullor, Jordan e la Barnard pa u diplomuar. June Jordan u shfaq si poete dhe aktiviste politike kur autoret vajza me ngjyrë kishin filluar të dëgjoheshin. [10]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kolegjin Barnard, Jordan u takua me studentin e Universitetit të Kolumbisë Michael Meyer, me të cilin ajo u martua në vitin 1955. Më vonë, ajo e ndoqi burrin e saj në Universitetin e Çikagos, ku ndoqi studimet pasuniversitare në antropologji. Ajo gjithashtu u regjistrua në universitet, por shumë shpejt u kthye në Barnard, ku ajo mbeti deri në vitin 1957. Në vitin 1958, Jordan lindi fëmijën e vetëm të çiftit Christopher David Meyer. Çifti u divorcua në vitin 1965, duke lënë Jordanin për të rritur djalin e saj vetëm.

Pas trazirave të Harlemit të vitit 1964, Jordania zbuloi se ajo po fillonte të urrejë të gjithë njerëzit e bardhë. Ajo shkruajti,

"...më erdhi tek unë se ky kusht, në qoftë se zgjati, do të thoshte se e kisha humbur pikë: mos t'i ngjajë armiqtë e mi, të mos e shkurtoj botën time, të mos humbasë gatishmërinë dhe aftësinë për ta dashur."

— June Jordan, ISBN 0-19-515677-3

Që nga ajo kohë, Jordani shkroi me dashuri. Ajo gjithashtu u vetë-identifikua si biseksuale në shkrimin e saj, të cilën ajo nuk pranoi ta mohojë, edhe kur u stigmatizua.[11]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri i parë i botuar i Jordanisë, Who Look at Me (1969), ishte një koleksion i poezive për fëmijët. Ajo u pasua nga 27 libra më shumë në jetën e saj dhe një (Disa prej nesh nuk vdiqën: Mbledhja dhe esetë e reja), e cila ishte në shtyp kur vdiq. Dy të tjerë janë botuar pas vdekjes: Drejtuar nga dëshira: Poezitë e mbledhura të qershorit të Jordanisë (Copper Canyon Press, 2005) dhe koleksioni i poezisë i vitit 1970 SoulScript, redaktuar nga Jordania, është ribotuar.

Ajo ishte gjithashtu një eseiste, kolumniste i The Progressive, romanciere, biografe dhe libretiste për muzikën/opera që isha duke shikuar në tavan dhe pastaj pashë qiellin, i përbërë nga John Adams dhe prodhuar nga Peter Sellars. Kur u pyetën për procesin e shkrimit të I Was Looking at the Ceiling and Then I Saw the Sky Jordan tha: "Kompozitori John [Adams], tha se ai duhej të kishte libretin e plotë përpara se të fillonte, prandaj u ul vetëm pranverë dhe e kam shkruar atë për gjashtë javë, dua të them, kjo është e gjitha që bëra unë nuk bëra lavanderi, asgjë nuk e kam vënë vetën në 100 për qind Ajo që i dhashë John dhe Peter [Sellars] është në thelb ajo që ka botuar Scribner's tani. "[12]

Karriera mësimore e Jordanit nisi në vitin 1967 në Kolegjin e Qytetit të Nju Jorkut. Midis viteve 1968 dhe 1978 ajo mësoi në Universitetin Yale, Kolegjin Sarah Lawrence dhe Kolegjin Connecticut. Më pas ajo u bë drejtoreshë e Qendrës së Poezisë dhe ishte profesoreshë angleze në SUNY në Stony Brook nga viti 1978 deri më 1989. Nga viti 1989 deri në vitin 2002 ajo ishte profesoreshë e plotë në departamentet e Anglishtes, Studimet e Gruas dhe Studimet Afroamerikane në Universitetin e Kalifornia Berkeley.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hine, Darlene Clark. (2005). Black women in America (bot. 2nd). Oxford: Oxford University Press. fq. 170. ISBN 0195156773. OCLC 57506600. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Keating, AnnLouise (2003-01-03). "Jordan, June". glbtq.com. Arkivuar nga origjinali më 2014-03-27. Marrë më 2011-10-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Darlene Clark Hine (2005). Black women in America (bot. 2nd). Oxford: Oxford University Press. fq. 169. ISBN 0195156773. OCLC 57506600. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Smith, Dinitia (2002-06-18). "June Jordan, 65, Poet and Political Activist". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 2017-03-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Jordan, June. Soldier: A Poet's Childhood, New York, NY: Basic Civitas Books. 2000.
 6. ^ Jordan, June (2002). Some of Us Did Not Die: New and Selected Essays. New York: Basic/Civitas. fq. 137–142. ISBN 0465036929. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Hine, Darlene Clark. Black women in America (bot. 2nd). Oxford: Oxford University Press. fq. 169–70. ISBN 0195156773. OCLC 57506600. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Margaret Busby, "Obituary", The Guardian (UK), June 20, 2002.
 9. ^ Jordan, June (1981). Civil Wars. New York: Touchstone. fq. 100. ISBN 0807032328. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Smith, Dinitia (2002-06-18). "June Jordan, 65, Poet and Political Activist". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2018-03-03.
 11. ^ June Jordan, "On Bisexuality and Cultural Pluralism", in Affirmative Acts (1998), pp. 132, 138.
 12. ^ Ortega, Julio. "BOMB Magazine: June Jordan by Josh Kuhn". Bombsite.com. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2011. Marrë më 2011-03-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)