Käärijä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Käärijä
Pöyhönen më 2021
Pöyhönen më 2021
Background information
Lindi (1993-10-21) 21 tetor 1993 (30 vjeç)
Helsinki, Finlandë

Jere Pöyhönen (lindur më 21 tetor 1993), i njohur profesionalisht si Käärijä, është një reper, këngëtar dhe kompozitor finlandez. Në vitin 2020, ai publikoi albumin e tij debutues Fantastista. Ai përfundoi i dyti në Festivalin Evropian të Këngës 2023 me këngën "Cha Cha Cha", duke u renditur i pari me votat e publikut dhe i katërti me votat e jurisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pöyhönen u rrit në lagjen Ruskeasanta të Vantaa, Helsinki i Madh . Ai zbuloi pasionin e tij për muzikën ndërsa mësoi të luante bateri, dhe filloi të prodhojë muzikë në vitin 2014. Emri i tij skenik vjen nga një shaka me miqtë e tij për lojërat e fatit, një temë e përsëritur në muzikën e tij.[3]

Pöyhönen publikoi muzikën e tij në mënyrë të pavarur deri në vitin 2017, kur u nënshkrua me kompaninë diskografike Monsp Records . Më pas ai publikoi këngën e dyfishtë " Koppi tules " / " Nou roblem ".[4] Një vit më pas, ai publikoi një shfaqje të zgjeruar, të titulluar Peliä . Në vitin 2020, albumi i tij debutues Fantastista u lirua.[5]

Më 11 janar 2023, Pöyhönen u shpall si një nga shtatë pjesëmarrësit në Uuden Musiikin Kilpailu 2023 , përzgjedhja kombëtare finlandeze për Eurovision Song Contest 2023.[6][7] Kënga e tij "Cha cha cha" u shkrua bashkë me Aleksi Nurmi dhe Johannes Naukkarinen, dhe u publikua më 18 janar 2023.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të zgjeruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2018 – Peliä

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet Pozicionet kulmore të grafikut
FIN[8]
Fantastista
 • Lëshuar: 2020
 • Etiketa: Monsp Records
50

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
FIN
"Heila" (featuring Urho Ghettonen) 2016 rowspan="6" Stampa:Non-album singles
"Urheilujätkä" (featuring Jeskiedes)
"Puun takaa"
"Tuuliviiri" 2017
"Ajoa"
"Koppi tules" / "Nou roblem"
"Klo23" 2018 Peliä
"Puuta heinää"
"Viulunkieli" Fantastista
"Rock rock" 2019
"Hirttää kiinni"
"Mic mac"
"Paidaton riehuja" 2020 rowspan="5" Stampa:Non-album singles
"Menestynyt yksilö" 2021
"Siitä viis"
"Välikuolema" 2022
"Cha cha cha" 2023 2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Saulo, Sandra; Norrlin, Katri; Lassila, Juhani (11 janar 2023). "Finland's National Selection for the Eurovision Song Contest Revealed: Who Will Represent Finland in Liverpool?". Yle (në anglisht). Marrë më 22 janar 2023.
 2. ^ Adams, William Lee (17 janar 2023). "Cha Cha Cha! Käärijä releases his UMK 2023 song in Finland". Wiwibloggs (në anglisht). Marrë më 22 janar 2023.
 3. ^ Aflecht, Tuomas (18 qershor 2020). ""Koko ajan kehitytään, muttei unohdeta miksi tätä musaa tehdään" – Haastattelussa Käärijä, joka ei halua vakavoitua liikaa" (në finlandisht). Marrë më 11 janar 2023.
 4. ^ Penttinen, Henri (16 qershor 2022). "Vantaalaislähtöinen räppäri Jere Pöyhönen, 28, päätti urastaan sairaalassa toipuessaan – "Otan takin pois keikan alussa ja alan riehumaan"". Vantaan Sanomat (në finlandisht). Marrë më 11 janar 2023.
 5. ^ "Tavallinen arjen mies Käärijä julkaisi fantastisen debyyttialbuminsa". Warner Music Finland (në finlandisht). 17 shkurt 2020. Marrë më 11 janar 2023.
 6. ^ Grace, Emily (11 janar 2023). "Finland: Uuden Musiikin Kilpailu 2023 Participants Revealed". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 11 janar 2023.
 7. ^ "Vuoden 2023 UMK-artistit ovat nyt selvillä – jokaisella biisillä on oma julkaisupäivänsä". Yle (në finlandisht). Marrë më 2023-01-22.
 8. ^ "Käärijä". Musiikkituottajat (në finlandisht). Marrë më 30 janar 2023.