Kështjella e Gexhës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kështjella në Gexhë
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Gexhë, Rahovec, Kosovë
Koordinatat 42°21′27″V 20°32′30″L / 42.35750°V 20.54167°L / 42.35750; 20.54167Koordinatat: 42°21′27″V 20°32′30″L / 42.35750°V 20.54167°L / 42.35750; 20.54167
Ndërtuar Parahistori, Antikitet i Vonë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar E.K. 02-251/68
Nr. i referencës 2995

Kështjella në Gexhë është një monument i trashëgimisë kulturore në Gexhë, Rahovec, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër E.K. 02-251/68.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]