Jump to content

Kabllo elektrike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një kabllo elektrike është një bashkim i një ose më shumë telave që kalojnë krah për krah ose të bashkuar, i cili përdoret për të bartur rrymë elektrike.

Kabllo elektrike, elastik me tre përçues bakri të ngurtë 2.5mm².

Një ose më shumë kabllo elektrike dhe lidhësit e tyre përkatës mund të formohen në një grup kabllor,[1] i cili nuk është domosdoshmërisht i përshtatshëm për lidhjen e dy pajisjeve, por mund të jetë një produkt i pjesshëm (p.sh. për t'u bashkuar në një tabelë qarku të printuar me një lidhës të montuar në kutinë). Asambletë e kabllove mund të marrin gjithashtu formën e një peme kablloje ose parzmore kabllore, e cila përdoret për të lidhur shumë terminale së bashku.

Diagrami i kabllove elektrike.
  1. ^ "What Is a Cable Assembly?". wiseGEEK. Marrë më 1 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)