Jump to content

Kadambini Ganguly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kadambini Ganguly
U lind në18 July 1862[1]
Bhagalpur, Indi
Vdiq
Kolkata, Indi
Emrat e tjerëKadambini Bose
ArsimiBethune College
University of Calcutta
ProfesioniDoctor, women's emancipation
Bashkëshorti/jaDwarkanath Ganguly

Kadambini Ganguly (Bengali: 18 korrik 1861 - 3 tetor 1923) dhe Chandramukhi Basu ishin dy të diplomuarat e para femra nga India dhe e gjithë Perandoria Britanike. Ajo ishte gjithashtu mjekja e parë femër e Azisë Jugore, e stërvitur në mjekësinë perëndimore, për t'u diplomuar në Azinë Jugore. Anandi Gopal Joshi, një tjetër indiane, u diplomua si mjeke në të njëjtin vit (1886) në Shtetet e Bashkuara.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E bija e Brahmo reformatorit të Braja Kishore Basu, ajo lindi më 18 korrik të vitit 1861 në Bhagalpur, Bihar në Indinë Britanike. Familja ishte nga Chandsi, në Barisal, e cila tani është në Bangladesh. Babai i saj ishte drejtor i shkollës Bhagalpur. Ai dhe Abhay Charan Mallick filluan lëvizjen për emancipimin e grave në Bhagalpur, duke themeluar organizatën e grave Bhagalpur Mahila Samiti në vitin 1863, e para në Indi.

Kadambini filloi shkollimin e saj në Banga Mahila Vidyalaya dhe ndërsa në Bethune School (themeluar nga Bethune) në vitin 1878 u bë gruaja e parë që kalonte provimin pranues të Universitetit të Kalkutës. Ajo ishte pjesërisht në njohjen e përpjekjeve të saj që Bethune Kolegji për herë të parë futi FA (First Arts), dhe pastaj kurse të diplomimit në 1883. Ajo dhe Chandramukhi Basu u bënë të diplomuarit e parë nga Bethune College dhe në këtë proces u bënë të diplomuarit e parë femra në vend dhe në të gjithë Perandorinë Britanike.[2]

Edukimi mjekësor dhe profesioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ganguly studioi mjekësi në Kolegjin Mjekësor Calcutta. Në vitin 1886, ajo u diplomua në diplomën mjekësore të Bengalit. Ajo kështu u bë një nga dy, Anandi Gopal Joshi ishte tjera, gratë indiane mjekët që kualifikohen për të praktikuar mjekësinë perëndimore. Gjithashtu një tjetër grua indiane me emrin Abala Bose kaloi hyrjen në vitin 1881 por u refuzua të hynte në kolegj mjekësor dhe shkoi në Madras (tani Chennai) për të studiuar mjekësi, por kurrë nuk u diplomua.

Kadambini mposhti disa kundërshtime nga stafi mësimdhënës, dhe pjesët ortodokse të shoqërisë. Ajo shkoi në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 1892 dhe u kthye në Indi pasi u kualifikua si LRCP (Edinburgh), LRCS (Glasgow) dhe GFPS (Dublin). Pasi kishte punuar për një periudhë të shkurtër në Spitalin Lady Dufferin, ajo filloi praktikën e saj private.

Aktivitete sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1883 ajo u martua me reformatorin Brahmo dhe udhëheqësin e emancipimit të grave Dwarkanath Ganguly. Ata u përfshinë në mënyrë aktive në emancipimin femëror dhe lëvizjet shoqërore për të përmirësuar kushtet e punës së minatorëve të qymyrit në lindje të Indisë. Ajo ishte një nga gjashtë delegatët femra në sesionin e pestë të Kongresit Kombëtar Indian në vitin 1889 dhe madje organizoi Konferencën e Grave në Kalkutë në vitin 1906 pas ndarjes së Bengalit. Në vitin 1908, ajo kishte organizuar dhe kryesuar një takim të Kalkutës për të shprehur simpati me punëtorët indianë të frymëzuar nga Satyagraha në Transvaal, Afrikën e Jugut. Ajo krijoi një shoqatë për mbledhjen e parave me ndihmën e mbledhësve të fondeve për të ndihmuar punëtorët.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si nënë e tetë fëmijëve, ajo duhej t'i kushtonte një kohë të konsiderueshme punëve të saj familjare. Ajo ishte e shkathët në punët me qëndisje.

Historiani amerikan David Kopf[3] ka shkruar: "Gruaja e Gangulit, Kadambini, ishte gruaja më e kompletuar dhe e çliruar nga të gjitha gratë e asaj kohe. Nga të gjitha anët, marrëdhënia e tyre ishte më e pazakonta për të qenë e bazuar në dashuri reciproke, ndjeshmëri dhe inteligjencë ... Rasti i znj.Ganguli ishte pothuajse tipik edhe në mesin e grave më të emancipuara Brahmo dhe të krishtera në shoqërinë bashkëkohore bengale. Aftësia e saj për të ngritur mbi rrethanat dhe për të realizuar potencialin e saj si një qenie njerëzore e bëri atë një tërheqje çmimesh për Sadharan Brahmos i dedikuar ideologjikisht çlirimi i grave të Bengalit".[4]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kopf, David (1979), The Brahmo Samaj and the Shaping of the Modern Indian Mind, Princeton University Press, ISBN 0-691-03125-8 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Sengupta, Subodh Chandra and Bose, Anjali (editors), (1976/1998), Sansad Bangali Charitabhidhan (Biographical dictionary) in Bengali, pp 79–80, ISBN 81-85626-65-0
  • Murshid, Ghulam (2012). "Ganguly, Kadambini". përmbledhur nga Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. (red.). Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (bot. Second). Asiatic Society of Bangladesh. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Nandy, Ashis (1995), The Savage Freud and Other Essays on Possible and Retrievable Selves, Princeton University Press, ISBN 0-691-04411-2 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Karlekar, Malavika (2012). "Anatomy of a Change: Early Women Doctors". India International Centre Quarterly. 39 (3/4): 95–106. JSTOR 24394278. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Female students were admitted into Oxford University in 1879, one year after the admission of female students for undergraduate studies at the University of Calcutta "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2006. Marrë më 5 nëntor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja). The tripos was opened to women at Cambridge only in 1881 [1] Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine.
  3. ^ "David Kopf". History at Minnesota. Regents of the University of Minnesota. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2006. Marrë më 5 nëntor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ (Kopf 1979, pp. 125)