Kake, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kake, Alaska
Anglisht : Kake
qytet
Vendndodhja
Kake, Alaska is located in SHBA Alaska
Kake, Alaska
Kake, Alaska

Koordinatat: 56°58′15″V 133°56′2″P / 56.97083°V 133.93389°P / 56.97083; -133.93389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Prince of Wales-Hyder
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 36.7 km2
 •  tokësore 21.1 km2
 •  ujore 15.5 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Popullsia 557 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi November 3, 1951[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99830
Prefiksi 907
Koordinatat 56° 58′ 15″ Veri

133° 56′ 2″ Perëndim

Kake, Alaska (Kake) është një qytet në qarkun Prince of Wales-Hydershtetit federal Alaska, SHBA. Në Kake, Alaska jetojnë 557 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 36.7 km2 (14.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 17 m (56 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Alaska City Officials Directory 1959–1960. Information Bulletin Number 23. Palmer: League of Alaskan Cities. dhjetor 1959. f. 11.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kake, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale