Kalaja e Burgajetit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kalaja e Burgajetit ose Kështjella e Zogollëve ishte një shtëpi e madhe e fortifikuar, e vendosur në BurgajetQarkut të DibrësShqipërisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e Burgajetit është ndërtuar para vitit 1860 dhe ka qenë vendlindja e Mbreti Zogu I i Shqiptarëve dhe gjithashtu Xhemal Pashë Zogollit.[1]

Harta që tregon Matin brenda Shqipërisë

Jason Tomes përshkroi kështu:

"Një ndërtesë solide drejtkëndëshe me dy krahë të vegjël me pamje nga një oborr. Kjo ishte Kalaja e Burgajetit, kalaja e prijësit të Matit...shtëpia më e madhe prej kilometrash dhe e vetmja me dritare me xham. Brendësia ishte edhe më e veçantë... Mobiljet elegante, të importuara nga Austria, kohët e fundit ishin bërë shenjë dalluese e pasurisë.[2]

Familja e tij ishin sundimtarët feudalë tradicionalë të rrethit të Matit të Shqipërisë dhe ishin pronarë të mëdhenj tokash .

Me t'u ngjitur në fron, Zogu u banua në një pallat në Tiranë (me një pallat verorDurrës - shih imazhin). Ky (së bashku me grabitjen dhe djegien e saj) ishte një faktor që çoi në rrënimin e Kalasë së Burgajetit.

Para se Mbreti Zog të detyrohej të ikte nga Shqipëria, ai kishte një plan ambicioz për të rindërtuar Kalanë, por ky nuk u realizua kurrë; gjatë mbretërimit të tij, megjithatë, një pllakë përkujtonte lindjen e tij atje.[2] Kur e pyetën pse nuk e rindërtoi Burgajetin, Zogu u përgjigj: “Isha shumë i zënë me rindërtimin e vendit tim”.

Kalaja u shkatërrua në vitin 1945 nga Enver Hoxha dhe vendi i kalasë tashmë shënohet nga disa gurë mermeri nga kalaja e rrënuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Albanian Royal Family - Royal Residences" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-01-08. Marrë më 2011-04-10.
  2. ^ a b "King Zog; Self-Made Monarch of Albania, Jason Tomes P. 8, ISBN 0-7509-3077-2