Kalaja e Prrenjasit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Prrenjasit
Kalaja e Prrenjasit is located in Shqipëria
Kalaja e Prrenjasit
Kalaja e Prrenjasit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Prrenjas, Rrethi i Gramshit, Qarku i Elbasanit, Shqipëri
Koordinatat 40°51′05″V 20°06′26″L / 40.851389°V 20.107111°L / 40.851389; 20.107111Koordinatat: 40°51′05″V 20°06′26″L / 40.851389°V 20.107111°L / 40.851389; 20.107111
Ndërtuar Periudha e kohës së vonë antike Shek. IV p.e.s. deri në Shek. VIe.r.
Organi drejtues DRKK Elbasan
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Nr. i referencës GR009
Tipologjia Kala fortese garnizoni

Kalaja e Prrenjasit është një monument i trashëgimisë kulturore në Prrenjas, rrethi i Gramshit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886, 10.06.1973".

Histori dhe përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja ka formë katërkendore me përmasa rreth 180 m x 50 m, me qoshe të rrumbullakuara me anët e ngushta nga përroi e qafa. Fragmentet e mbetura të mureve kanë një lartësi rreth 3 m. Muret janë ndërtuar me gurë mesatarë, të nxjerrë në vend, të vendosur në rreshta horizontalë të lidhur me llaç të bardhë gëlqereje të një kualiteti të dobët me fuga rreth 1.5 cm të trasha. Brenda, muri përbëhet nga gurë të vendosur në mënyrë të çrregullt. Trashësia e mureve është 1.7m – 1.8 m në anën nga qafa, ndërsa, në anë më të mbrojtura, 1.2 m. Kalaja nuk ka kulla nëpër qoshe, si dhe gjate mureve. Pranë, në anën jug-perëndimore, gjendet një grumbull gurësh që të bën të mendosh se mund të ketë egzistuar një kulle. Forma e planimetrisë, teknika e ndërtimit dhe qeramika e datojne si një fortesë garnizoni të periudhës së vonë antike, megjithëse gojëdhëna e lidh kalanë me periudhën e Skënderbeut.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GRAMSHIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 17 dhjetor 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 17 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]