Kalaja e Selos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Selos
Kalaja e Selos is located in Shqipëria
Kalaja e Selos
Kalaja e Selos në hartë
Vendndodhja Selo, Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Koordinatat 39°50′50″V 20°21′30″L / 39.847222°V 20.358333°L / 39.847222; 20.358333Koordinatat: 39°50′50″V 20°21′30″L / 39.847222°V 20.358333°L / 39.847222; 20.358333
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886 10.06.1973
Nr. i referencës GJ081

Kalaja e Selos është një monument i trashëgimisë kulturore në Selo, rrethi i Gjirokastrës, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i miratuar me numër "1886 10.06.1973".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fortifikim gjendet në një kodër shkëmbore, rreth 500m në perëndim të fshatit Selo. Muret, rreth 3.30m të gjerë, janë të mbushur me gurë e çakëll, faqja e jashtme e tyre është e papërpunuar, si rrjedhim i formacioneve gëlqerore lokale. Muri përforcohet prej dy kullash. Kalaja ngrihet në një terren shumë të thyer malor dhe është pothuajse e paarritshme për vizitorët. Pjerrësia e madhe e kodrës dhe faktorë të tjerë, agjentë atmosferikë si reshjet e shiut apo erozioni kanë bërë që ndër vite, blloqe gurësh të murit të rrëzohen dhe thyhen.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2015. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]