Kalaja e Treportit dhe muri antik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Treportit dhe muri antik
Kalaja e Treportit dhe muri antik is located in Shqipëria
Kalaja e Treportit dhe muri antik
Kalaja e Treportit dhe muri antik në hartë
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Zvërnec, Vlorë, Qarku i Vlorës, Shqipëri
Koordinatat 40°30′10″V 19°24′16″L / 40.502667°V 19.404528°L / 40.502667; 19.404528Koordinatat: 40°30′10″V 19°24′16″L / 40.502667°V 19.404528°L / 40.502667; 19.404528
Ndërtuar Shek VII-VI p.e.s
Organi drejtues DRKK Vlorë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Nr. 1886 Dt. 10.06.1973
Nr. i referencës VL051
Tipologjia Qytet antik kala

Kalaja e Treportit dhe muri antik është një monument i trashëgimisë kulturore në Zvërnec, Rrethi i Vlorës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "Nr. 1886 Dt. 10.06.1973".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I VLORËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 5 korrik 2018. Marrë më 15 korrik 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]