Kaldaja elektrike e ujit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaldaja elektrike pa presion të montuar në mur me kapacitet maksimal 5 litra.

Një kazan elektrik me ujë, tenxhere termo apo Kaldajë elektrike e ujit është një pajisje e vogël elektronike e konsumit që përdoret për zierjen e ujit[1][2] dhe mbajtjen e tij në një temperaturë konstante në një rezervuar të mbyllur. Zakonisht përdoret për të siguruar një burim të menjëhershëm uji të nxehtë për të bërë çaj,[3] çokollatë të nxehtë, kafe,[4] petë të menjëhershme ose formulë për fëmijë, ose për çdo përdorim tjetër shtëpiak ku kërkohet ujë i pastër i nxehtë. Ato janë një komponent i zakonshëm i kuzhinave japoneze dhe kuzhinave të shumë vendeve të Azisë Lindore, por gjenden në përdorime të ndryshme globalisht. Njësitë më të vogla janë portative. Disa enë termo janë të dizajnuara me një veçori që mund të pastrojë ujin.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Max Cryer (8 tetor 2010). The Godzone Dictionary: Of Favourite New Zealand Words and Phrases. ReadHowYouWant.com. fq. 64. ISBN 978-1-4587-7952-6. Marrë më 2014-03-25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Leon Reznik (21 gusht 1997). Fuzzy Controllers Handbook: How to Design Them, How They Work. Newnes. fq. 10. ISBN 978-0-08-050716-3. Marrë më 2014-03-25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Max Cryer (8 tetor 2010). The Godzone Dictionary: Of Favourite New Zealand Words and Phrases. ReadHowYouWant.com. fq. 64. ISBN 978-1-4587-7952-6. Marrë më 2014-03-25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Max Cryer (8 tetor 2010). The Godzone Dictionary: Of Favourite New Zealand Words and Phrases. ReadHowYouWant.com. fq. 64. ISBN 978-1-4587-7952-6. Marrë më 2014-03-25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Matsushita Electric Corporation of America (1992). Annual report. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)