Kalimi Kufitar i Qafë Botës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kalimi Kufitar i Qafë Botës është vednkalimi më jugor i Shqipërisë qe lidh Greqine me Shqipërine.Në pjesën greke pika kufitare quhet Sagiada (ose në shqip: Sajadha). Tashmë si kalimi trdicional para Sarandës achtu edhe ai që kalon nga Butrinti është plotësisht i asfaltuar.

Me tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe rruga duket e re dhe të shpie në drejtim të Igumenicës (ose Gumenica, siç është emri shqip i këtij qyteti). Gumenica është porta e Greqisë veriore dhe veriperëndimore ndaj botës. Në portin e këtij qyteti për çdo ditë hedhin çengelin anije nga Ancona, Brindisi, Bari dhe Venecia. Gjatë verës këtu zbarkojnë disa milionë turistë nga Evropa Perëndimore, të cilët vazhdojnë rrugëtimin drejt rivierës greke. Jo pak nga këta turistë ndalen në Parga (Pargë), rreth 50 kilometra larg Gumenicës.