Gumenica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 39°17′V 20°10′L / 39.29°V 20.16°L / 39.29; 20.16

Gumenicë
Ηγουμενίτσα
Qytezë
noform
Porti i Gumenicës
Vendndodhja
Gumenicë is located in Greqia
Gumenicë
Gumenicë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Çamërisë
Komuna e Gumenicës
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Gumenicjot
Lartësia 96 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 30′ 14″ Veri

20° 15′ 56″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 14,710 km2

Gumenicë (greqisht: Ηγουμενίτσα/Igoumenítsa) është një qytezë bregdetar në Greqi veriperëndimore, kryeqyteti i Qarkut të Çamërisë dhe portin e dytë më e madhe në perëndim të Greqisë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteza Gumenica nga veriu kufizohet me fshatin Shulashin, nga verilindja me Reçatin, nga lindja me Dhërmicen, nga jugu me Gravën, nga perendimi me Detin Jon (Fushën e Zonjës). Gumenica është 480 km nga Athina dhe 460 km larg nga Selaniku. Qyteti ka një port te anijeve. Këtu fillon autostradë e re Egnatia Odos (A2), e cila lidhën Gumenicën edhe me Turqinë.

Toponimet të qytezës Gumenicë:(Para Luftës së Dytë Botërore)[1]

 • Bishti i Molit - rryp toke që futet në det, në P.
 • Çukari – ullishte, në J.
 • Di Rrepet - rrepe të mëdhenj, në V.
 • Duqenet e Hamit Beut – dyqanë, në qëndër.
 • Duqenet e Refat Dules - dyqanë, në qëndër.
 • Filipjadhë/a - vendemër, në V. Për këtë vend thuhet se ka qenë një fshat me emrin Filipjadhë. Banorët e këtij fshati duke mos qëndruar dot aty nga frika e piratëve të detit ikën dhe u futën në thellësi dhe formuan Filipjadhën e sotme në Çamëri. (Spiro Muselimi “Shëtitje Historike në Thesproti”), Janinë. 1974.
 • Dhrizat - vreshta, në L.
 • Fundi i Kallmit – fushë, ish pronë e Bido Dules nga Grava, pranë rrugës kryesore në Gumenicë, ku prefekti grek Vasillko/ja ndërtoi zyrat e prefekturës më 1940 dhe i përdori ato në vitet 1941-1942.
 • Grop e Fshatit - ullishte, në J.
 • Gur i Sufrait - gur në formen e sofrës, në L.
 • Han i Bido Dules - han i vjetër të cilin e pati ndërtuar Bido Dulja nga Grava, në qëndër.
 • Huqimeti – ndërtesë dykatëshe themelet e së cilës i kishin hedhur turqit më 1912. Grekët e kthyen atë në “dhikastirio” (gjykatë).
 • Kafenej' e Molit - kafe verore, në P.
 • Kalaja - Kalaja e Gumenicës, e ndërtuar nga turqit dhe shembur nga venecianët. Në këtë kala, në kohën turke, me 1897 ka luftuar vendi kundër flotës greke. kur ajo u orvat të zbarkonte trupa për pushtimin e vendit; po kështu edhe kundër fllotës ushtarake detare italiane më 1911-1912.
 • KàIlmi i Bido Dules - shesh pranë detit ku është ndërtuar prefektura, në P.
 • Kokëlz/a - brinje mali - Në këtë vend janë vendosur familje greke të ardhura nga Turqia më 1923-1924, koha e marrëveshjes greko-turke për shkëmbimin e popullsive.
 • Moli - ullishte, në J.
 • Mollëz/a - fushë me ullinj, pronë e gravjotëve, në L.
 • Pazar i Beut - Pazar ku ka pasë banesat e tij Hamit bej Margllëçi.
 • Prroi i Koklës – përrua, në L.
 • Prroi Thierit - perrua, në L.
 • Pus i Pazarit - pus i vjetër në qëndër të tregut.
 • Qaf’ e Dulit – qafë.
 • Shesh i Luleve – kullotë, në L.
 • Ur’ e Molit - vend ku buron ujë, në L.
 • Viglë/za – shesh, në L.
 • ZaIl/i – kullotë, në L.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Familjet në qytezën Gumenicë:(Para Luftës së Dytë Botërore)[2]

Baliu (nga Babur(r)/i), Koleka (nga Pleshavica), Kovaçi (nga Filati), Pituli (vllehe shqipfolës), Prifti (nga Grava), Spiropulli (nga Peshtani), Shadha, Sharia e Sharra (nga Kastriza), Dhima (nga Kastriza), Tajpénj (nga Grykohori) etj.


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gumenica është një qytezë relativisht i ri që është rindërtuar pas Luftës së Dytë Botërore, edhe pse ka pasur ditët e vjetër si një fshat peshkimi. Nën sundimi Osmane, Gumenica ishte një komunitet të vogël. Në vitin 1913, Gumenica u pushtua nga Greqia, der në ditet e sotme. Në 1938, kur u themelua qarkut Thesprotia, Gumenicë u bë kryeqyteti i saj.

Disa foto[redakto | redakto tekstin burimor]

Të porti i Gumenicës

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 145-146.
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 145.