Dushku (Gumenicë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dushk
Νέας Σελευκείας
Fshat
noform
Pamje të fshatit Dushk
Vendndodhja
Dushk is located in Greqia
Dushk
Dushk
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Çamërisë
Komuna e Gumenicës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 31′ 29″ Veri

20° 15′ 19″ Lindje

Popullsia 2535 banorë

Dushk (greqisht: Νέας Σελευκείας/Néas Selevekías) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu fshati Dushk kufizohet me Kastrizën dhe Shulashin, nga jugu me Gumenicën, nga verilindja me Mavrudhin dhe nga perëndimi me lumin Kalama.

Emri i vendbanimit në greqisht Νέας Σελευκείας/Néas Selevekías e merr emrin e saj nga qyteza Silifke në Turqi nga ku shumica e popullsisë ka ardhur. Shqipfolësit vendore e quajnë këtë vendbanim Dushk, sepse pylli ku vendbanimi është ndërtuar dhe pyjet i afërt ishin gjithashtu të njohur si Dushku.[1]

Demografia dhe Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e banorëve janë pasardhës nga grekët të cilët u vendosën nga qeveria greke gjatë shkëmbimit të popullsive. Kjo popullsi ka është ortodoks, por edhe ishte turqishtfolës. Sot disa nga brezat e vjetra ende dinë të flasin turqisht.

Gjatë viteve 2000-të , shumë njerëz nga e rajonet të brendshme janë vendosur në Dushk, duke e bërë atë një vendbanim shumetnike i banuar nga grekët i Anadollit, grekët i Epirit , vllehët, romët dhe shqipfolësit ortodokse.

Historia dhe Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Dushk u krijua nga qeveria greke më 1924-1925, si një vendbanim për grekët të ardhur prej Turqia gjatë shkëmbimit të popullsive.[2]

Gjatë dekadave të viteve 1960, 1970 dhe madje edhe 1980, shumicën e popullsisë së fshatit, pas modeleve të imigracionit së Epirit greke, emigruan në Gjermani për punë. Sot vendbanimi Dushku është pjesë e aglomerat të Gumenicës si seksionit 7 urbane e planit të zhvillimit të qytetit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 169, 223.
  2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 182.