Manxhari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manxhar
Κυπάρισσος
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej196

Manxhar (greqisht: Κυπάρισσος/Kipárissos) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi. Përpara vitit 1958, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μαντζάριον/Mantzárion.[1] Në vitin 1960 emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Άγιος Αρσένιος/Áyios Arsénios më emrin greke të tjerë si Κυπάρισσος/Kipárissos.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Manxhari kufizohet me Sollopinë, nga jugu me lumin Kalama, nga lindja me Muzhakën dhe nga perëndimi me Sklavin.

Toponimet të fshatit Manxhar:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[3]

 • Grava — shpellë që nxën gjer më 200 kokë bagëti t’imta.
 • Klisha e Shënjanit – kishë, në L.
 • Klisha e Topallit – kishë, në L.
 • Lumi i Kalamajt — lumi Kalama, në J.
 • Qiparisi - kodër e veshur me lisa, në V.
 • Shnminai — kishë, në V.
 • Shpell’ e Shënminait – shpellë, në V.
 • Ullit e Qeparisit – ullinj, në V.
 • Vaj’ e Vratilës - va lumi që del në Vratilë, në J.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ishte dhe ende është e banuar vetëm nga popull shqipfolës ortodokse.

Familjet në fshatin Manxhar:[4]

Bimenj, Filenj, Hito (Nikoll Hito), Jori, Kolo, Kostaqenj, Kulla, Lolenj (Shull Lolo), Llollo (Gaq LIollo), Llambro, Miçello, Nikolla (Bush Nikolla), Qirjenj (Kristo Qirjo), Shafllanenj, Shkodra (Shozho Shkodra).

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Πανδέκτης: Mantzárion – Áyios Arsénios
 2. ^ Πανδέκτης: Áyios Arsénios - Kipárissos
 3. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 76-77. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Treguan: 1) Braho Iljazi Vila, 73 vjeç, nga Muzhaka e Filatit, sot banon në Poro të Vlorës. 2) Zeqir Mehmet Qemali, 63 vjeç nga Njihor i Paramithisë, sot banon në Tiranë. tetor 1972.
 4. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 76.