Jump to content

Kolishtati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolishtat
Κολετσάτιον
Fshat
Emri i banorëveKolishtaqot

Kolishtat (greqisht: Κολετσάτιον/Koletsátion) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Kolishtat kufizohet me Shëmrizën, nga juglindja me Psakën, nga lindja me Skupicën dhe nga perëndimi me Peshtanin.

Toponimet të fshatit Kolishtat:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[1]

 • Arat e Fitezës – ara, në V.
 • Faqa e Kupucës - faqe mali, në V.
 • Faqa e Ngushtë - faqe mali, në L.
 • Faqa me di hunda - faqe mali, në J.
 • Klisha e Kolishtatit – kishë, në J.
 • Kondizma – kondizmë, në V.
 • Kroi i Kolishtatit – krua, në qendër.
 • Prroi i Arezës - përrua, në P.
 • Rrap’ i Kroìt - rrap i madh te kroi i Kolishtatit, në qendër.
 • Rrapi i Burrit - ka qenë një rrap shekullor që sot nuk ekziston. Thonë se nën hijen e tij mund të mrizonin 2000 kokë bagëti. Vendin ku ka qenë rrapi e ka pasur si pronë kolektive fshati i Shëmrizës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Kolishtat:[2]

Mitro (Sholi Mitro), Nifandiu (Shull Nifandiu), Kico (Shorto Kico), Çoto (Lako Çoto), Kiço (Thoma Kiço).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj, Fjalori Onomastik i Epirit, Eurorilindja, Tiranë, 1995, f. 173. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Avdul Jakup Gjuzeli, 71 vjeç, tregëtar, autodidakt, nga Margëlliçi, refugjat i vitit 1944, sot me banim në Tiranë. Tiranë, më 30.8.1973
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 173.