Grovolati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grovolat
Κυρά Παναγιά
Fshat
Emri i banorëveGrovolaqot

Grovolat (greqisht: Κυρά Παναγιά/Kirá Panayiá) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μποροβάρι/Borovári.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Grovolati kufizohet me Draganjin, nga jugu me Karbunarin, nga lindja me Dhragomin dhe nga perëndimi me malin e Bozhurit.

Toponimet të fshatit Grovolat:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[2]

 • Ar’ e Pusit – arë, në P.
 • Fiku – arë, në P.
 • Gonea – ara e vreshta, në V.
 • Gorric’ e Pusit – arë, në P.
 • Grop’ e Nikagjines – vend gropë, kullotë, në JL.
 • Klish e Grovolatit – kisha e fshatit, në qendër.
 • Klumushtoreza – ara, në V.
 • Nikagjine – kodër e fshatit që ndan kufiri me Karbunarin, në JL.
 • Pirostia – arë pranë rrugës, në P.
 • Pus i fshatit – pus, në P.
 • Qaf’ e Nikagjines – qafa e kodrës së Nikagjines që kalon për në Karbunarë, në L.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Grovolat:[3]

Bozhuri (Lol Bozhuri), Dhiamandi, Kana (emër gruaje), Koleçi (Mitro KoIeçi), Koloi, Thanako, Thanasi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Πανδέκτης: Borovári – Kirá Panayiá
 2. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 353-354. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Ibrahim Haxhiu (Xhelali), 76 vjeç, teknik ndërtimi, autodidakt, nga Karbunari (i Paramithisë), refugjat i 1944-ës, sot me banim në Fier. Fier, me 16. gusht 1977.
 3. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 353.