Pleshavica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pleshavicë
Πλαίσιον
Fshat
Vendndodhja
Pleshavicë is located in Greqia
Pleshavicë
Pleshavicë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Çamërisë
Komuna e Filatit
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Pleshavicjot
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 38′ 47″ Veri

20° 16′ 49″ Lindje

Pleshavicë (greqisht: Πλαίσιο/Plaisío) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Πλησιβίτσα/Plisivítsa.[1] Në vitin 1929, emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Παράβρυσον/Parávrison më emrin greke të tjerë si Πλαίσιον/Plaisíon.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]