Curila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Curilë
Καλλιθέα
Fshat
Vendndodhja
Curilë is located in Greqia
Curilë
Curilë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Çamërisë
Komuna e Sulit
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 31′ 47″ Veri

20° 27′ 46″ Lindje

Popullsia 203 banorë

Curilë (greqisht: Καλλιθέα/Kallithéa) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Τσουρίλλα/Tsourílla.[1] Në vitin 1957, emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Αμυγδαλέα/Amigdhaléa më emrin greke të tjerë si Καλλιθέα/Kallithéa.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]