Kastriza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kastrizë
Καστρί
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej760
Emri i banorëveKastrizjot ose Kastriot

Kastrizë (greqisht: Καστρί/Kastrí) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi. Fshati është njohur edhe si Kastri Dagi në dokumentet administrative gjatë kohës osmane[1] për të dalluar atë prej fshatin tjetër Kastri (i Frarit) me të njëjtin emër administrative. Edhe në burimet greke Kastriza ka qenë e njohur si Καστρί Ντάγι/Kastrí Dági.[2] Fjala Dagi në burimet osmane dhe greke është në referim për krahinën Dangu që fshati ndodhet. Vetëm në gjuhën shqipe është fshati i njohur si Kastriza, emri që bën të dallueshme nga Kastri (i Frarit).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga jugu Kastriza kufizohet me Gravën, nga lindja me Shulashin dhe nga veriu e perëndimi me lumin Kalama.

Toponimet të fshatit Kastrizë:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[3]

 • Anakoli - vend i vithisur ku thonë se është mbytur një prift me të bijën, në P.
 • Ar’ e Koçit – arë.
 • Ar’ e Xha Ninos - arë.
 • Bir’ e Vllahut
 • Bokrrimza
 • Bregu
 • Bualli
 • Dushkaréja
 • Grav’ e Kopaçit - shpellë, në qendër.
 • Grop e Madhe
 • Gura
 • Gur i Baçit
 • Gur’ i Glatë
 • Guri me Birë – shkëmb, në P.
 • Gurrë/a – gurrë, në P.
 • Kallogjeri
 • Katastasi - kullotë, në J.
 • Kënet’ e Kastrizës – fushë, në JP.
 • Kënet e Pashait - ara e kullota në fushë, në J.
 • Klisha e Shëngjergjit - kishë, në qendër.
 • Koçekët e Beut - bregore ku kanë qenë koçekët e dinenje të Paramithisë në të cilën grumbullohej prodhimi që merrej nga fusha, në JP.
 • Kopreza e Spitharit
 • Kòreza - rrugë që ndan Kastrizën me Shulashin.
 • Kroi (i) Bregut – krua, në J.
 • Kroi (i) Drivathit - krua, në qendër.
 • Kroi (i) Mesëm - krua, në P.
 • Kroi (i) Sollos - krua.
 • Kroi (i) Shurezës - krua.
 • Kroi i Xarravelit – kullotë, në L.
 • Kroi Zonjës – krua, në P.
 • Kul’ e Nisaqit – kullë, në P.
 • Kumbulla — arë, në J.
 • Lisi (i) Lorit
 • Lundra e Çeflikut - va lumi në Kalama, në V.
 • Manastir i Rait — manastir, në P.
 • Palovështi
 • Palovreshtat
 • Pilli i Konjakut
 • Prroi Priftit - përrua
 • Prroi Thellë - përrua
 • Pusi Dhrapanit
 • Rai – fushë, në L.
 • Spartile/a
 • Spirobarku
 • Shéqeza – ara, në L.
 • Shesh i Madh – ara, në L.
 • Shkall’ e Manolos
 • Shidhonati – kullotë, në J.
 • Ulliri Shegunit
 • Valltua e Beut - fushë e madhe në bregun e majtë të Kalamajt, ish çiflik i Dinenjve të Paramithisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Kastrizë:[4]

Beçanj, Bilushi, Boço, Çapi, Çuçi, Çuli, Dashi, Dhima, Gjergji, Gjoka (Shulash), Ikonomidhi, Kocaqi, Konomi, Ligori, Mihalidhi, Nano, Papafili, Papafilipi, Papanika, Pilidhi, Prifti, Puro, Qesku, Qirici, Sotirko, Sharra, Tasi, Xhima etj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jani Sharra [Γιάννης Σάρρας] (1918 - 2010) - Zervist, historian amator, gazetar dhe poet grek.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Michalis Kokolakis (2004). Η Τουρκική Στατιστική της Ηπείρου στο Σαλναμε του 1895. Institute of Modern Greek Studies. f. 310.
 2. ^ Lambros Baltsiotis (2011). The Muslim Chams of Northwestern Greece: The grounds for the expulsion of a “non-existent” minority community. European Journal of Turkish Studies. "According to a 1931 document, these villages included..... Kastri (Dagh)".
 3. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 169-170. Shënim: Gjatë viteve 1990-ve, Fatos Mero Rrapaj shkoi në Kastrizë, por nuk qëndroj kohë të gjatë për të mbledhur toponimeve të mjaftueshme.
 4. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 169.