Logati (Sul)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Logat
Αγορά
Fshat
Vendndodhja
Logat is located in Greqia
Logat
Logat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Çamërisë
Komuna e Sulit
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Logaqot
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 22′ 32″ Veri

20° 33′ 23″ Lindje

Logat ose Lugat (greqisht: Αγορά/Agorá) është fshat në qarkun i Çamërisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λιογκάτι/Liogkáti.[1]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Nga veriu Logati kufizohet me Dhragomin, nga jugu me Kardhiqin, nga perëndimi me Këndalin dhe nga lindja me malin e Cangarit.

Toponimet të fshatit Logat:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[2]

  • Agorea - kullotë e ullinj, në VP.
  • Dardha Bunë - dardhë e madhe dimërore në fushë, në P.
  • Fier’ i Zhavarit - vend me fier, kullotë, në JP.
  • Fush’ e Logatit – fushë, në P.
  • Gravat e Palokalasë - shpellë, në L.
  • Gravat e Vrimës Bufit – shpella, në L.
  • Kalaja - vend i thepisur mbi fshat ku gjenden muret e një kalaje të lashtë.
  • Klisha e Logatit – kishë, në qëndër.
  • Kondati - gurrë uji e ftohtë, në J.
  • Kroi i Mançes - krua i ndërtuar me gurë, në P.
  • Kruathi - krua afër palokalasë, në L.
  • Mara e Logatit - këmbë mali, në L.
  • Nisia - kullotë, në P.
  • Palokalaja (ose Kalaja e Qutezës) - kala mbi fshat, në L.
  • Prroi i Logatit - përrua i thellë.
  • Prroi i Llakës Ballos - përrua, në JP.
  • Sotira - ara në fushë, në P.
  • Stan i Shullenje - stan i vjetër i fisit të shullenje, në L.
  • Shkëmbet - shkëmbënjë, në L.
  • Shpella e Dukës - shpellë, në JL.
  • Shpella e Moçit - shpellë e madhe, në L.
  • Shtrung’ e Kruathit - shtrungë e gurtë, në L.
  • Shtrunga e Shullenje - shtrungë ku milte dhitë Nikoll Shullua, në L.
  • Rripat e Llakës Ballos - ara ku janë dhe 3 rrepe të mëdhenj, në JP.
  • Rrepet e Mançes - rrepe, nën hijen e të cilëve pushonin gjatë verës udhëtarët që shkonin për në Paramithi.
  • Ura e Gjon Arapit - urë e gurtë me hark mbi Përroin e Mançes.
  • Vrimja e Bufit - shpella, në L.
  • Zhavari - kullotë, në fushë, në JP.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Familjet në fshatin Logat:[3]

Bushi, Cili, Loli, Spiro, Shullenj (Foto Shulla, i ardhur nga Cangari i Sulit).

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Πανδέκτης: Liogkáti - Agorá
  2. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 363-364. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Treguan: 1) Malo Taho, 97 vjeç, bari, analfabet, nga Kardhiqi i Paramithisë, refugjat i 44-ës, sot banon në fshatin Cerkovinë-Vlorë. 2) Halim Ago, 66 vjeç, bujk, autodidakt, refugjat i 44-ës, sot me banim në Cerkovinë. Cerkovinë, më 7. 9. 1977.
  3. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 363.