Kampi i Bllacës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kampi i Bllacës

Kampi i Bllacës ka qenë një kamp refugjatësh kosovarë gjatë Luftës së Kosovës që ndodhej në zonën ndërkufitare mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. [1] [2]

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampi i Bllacës ka qenë aktiv prej datës 25 mars 1999 deri më 7 prill 1999 dhe ishte një vendqëndrim i detyrueshëm për mijëra civilë shqiptarë, viktima të spastrimit etnik të ushtruar nga Serbia. Ata këtu u mbajtën në kushte ekstreme, aq sa vuajtjet e tyre u shndërruan në një katastrofë humanitare. Kampi i Bllacës ka qenë një kamp përqendrimi fashist, ku njerëzit i janë ekspozuar vuajtjes dhe vdekjes. Kampi i Bllacës ishte vazhdimësia e një gjenocidi i cili mori formën apokaliptike, duke shënuar kështu një shekull rresht, vuajtje dhe spastrimi etnik, ndaj popullit shqiptar.[3] [4]

Bllaca '99 - Përjetsisht në memorjen e shqiptarëve

10 prilli shënon eksodin e mbi 440 mijë shqiptarëve drejt Bllacës për shkak të dëbimit nga shtëpitë e tyre nga serbët. Manifestimi përkujtimor në Komunën e Hanit të Elezit mbahet çdo vit, tashmë nga viti 2022 në kompleksin memorial Bllaca ’99.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Kampi i Bllacës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ CRISIS IN THE BALKANS: IN MACEDONIA; As a Border Camp Is Broken Up, Refugees Are Scattered and Families Separated - NY Times
  2. ^ https://www.epokaere.com/perjetesisht-ne-memorien-shqiptare-bllaca-99/
  3. ^ https://drini.us/nga-krematoriumi-ndaj-shqiptareve-te-sanxhakut-te-nishit-deri-tek-kampi-i-bllaces/
  4. ^ https://mediafokus.info/bryma-e-vdekjes-solli-kujtimet-rreqethese-nga-kampi-i-bllaces/