Kampi i përqëndrimit Prishtinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kampi i Prishtinës u ngrit në kodër në një stallë kuajsh, nga gjermanët në vitin 1944. Aty ishin së paku 800 veta në një stallë të vetme, e veçuar nga një mur ndarës ku rrinin rojet gjermane të armatosura. Ne nga Shkodra ishim 200 vetë, ndërsa 250 të tjerë ishin nga Tirana. Kishte dhe nga Prishtina, Gjakova, Struga. Shumica ishin shqiptarë, por kishte dhe serbë, maqedonas, malazez, kroatë etj.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 gusht 1944, mbi 400 vetë prej burgjeve të të gjithë Shqipërisë, 140 prej të cilëve vetëm nga Shkodra, u transportuan drejt kampit të Prishtinës.[1]

E para, në 19 shtator 1944, kur në Qafë-Morinë u ekzekutuan 26 vetë nga ky kamp dhe në 23 tetor 1944, kur u pushkatuan 104 persona, pasi u detyruan ta hapnin vetë gropën e përbashkët ku u varrosën. Kampi u shkatërrua gjatë tërheqjes së gjermanëve nga Evropa, ku mendohet se shumë pak shqiptarë kanë arritur të mbeteshin të gjallë për të dëshmuar terrorin e ushtruar nga gjermanët në këtë kamp përqendrimi. Kampi u boshatis në tri ditë, në datat 10-12 nëntor. Ishim krejt të izoluar nga jeta jashtë tij e rrethimit të shumëfishtë me tela me gjemba. Nuk mësonim se ç'ndodhte jashtë, bile nuk kuptonim dhe se kur ishte ditë apo kur ishte natë. Por në një nga ato ditë dëgjuam zhurmë aeroplanësh që fluturonin mbi kamp, si dhe një tension tek fytyrat e nxira të ese-sëve që na ruanin. U hodhën fletushka ku thuhej se po afronte liria, se gjermani ishte drejt kapitullimit e se shpejt ne do të ishim të lirë. Por torturat e pushkatimet vazhduan dhe në ditë më pas, bile dhe më me egërsi. Më 12 nëntor ikëm dhe ne... Drama të tilla, janë kujtesë e kombit e duhet të mos harrohen nga brezat...

Të internuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të ekzekutuar në Kullën e Lumës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bep Gaspër Tusha
 • Eljaz Muharrem Gjylbegu
 • Tom Alimhilli
 • Zyhdi Riza Lahi
 • Shaban Tahir Huti
 • Pjetër Jovan Tusha
 • Lefter Anastasi
 • Fetah Smajl Barbullushi
 • Nuri Hamza Bushati (16 vjeç)

Të ekzekutuarit e kampit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Musa Agolli nga Dibra
 • Xheladin Sadik Fishta
 • Gjikë Kuqali
 • Xhavit Riza Jukni
 • Spiro Velkoja
 • Orest Dilo Gjirokaster
 • Spiro Xhamballo Gjirokastër

Rezistenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musa Agolli nga Dibra, ai qe i pari që nisi revoltën duke kundërshtuar pushkatimin e shokëve tanë. Ende pa u larguar gjermanët, doli përpara të internuarve, na shikoi të gjithëve në sy, e në revoltë e sipër thirri sa fuqi kishte : "Vdekje fashizmit ! Liri Popullit!". E përshëndetëm të gjithë, ne në shqip e të tjerë të internuar në gjuhën e tyre të nënës. Menjëherë kapoja i

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bushati, Burhan. Kujtime nga kampi nazist i përqendrimit në Prishtinë, 1944. Shkodër: Fiorentia. fq. 14. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)