Mehmet Myftiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mehmet Myftiu
Mehmet Myftiu.jpg
Ditëlindja:1930
Vendlindja:Tiranë, Shqipëri
Kombësia:Shqiptar

Mehmet Myftiu (Tiranë, 1930) është shkrimtar disident shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Tiranë, i biri i Hamitit dhe Nuries. Në moshën 12 vjeçare u lidh me lëvizjen Nacional-Çlirimtare dhe anëtar i organizatës Debatik, autoritetet e internuan në kampin e Prishtinës.

Pas Luftës së Dytë Botërore punoi si gazetar në redaksinë e "Letrari i Ri"[1] dhe qe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve duke fituar dhe një çmim të parë më 1952[2] për tregimin Fabrika e çimentos[3]. Shtatorin e 1953 nisi vitin e parë në Institutin Pedagogjik në kryeqytet. Më 1954, së bashku me miqtë e tij Mark Ndoja dhe Kasëm Trebeshina, u përjashtuan. Myftiun e arrestuan dhe internuan në ShtyllasFierit[4] dhe më pas në MaminasShijakut[5]. Një rehabilitim i përkohshëm bëri të mundur, që Mehmeti të përfundonte Institutin e Lartë Pedagogjik dhe të punësohej si arsimtar[6].

Qershorin e 1965, Mehmet Shehu dënoi në mbledhjen e Pleniumit të XV të Komitetit Qendror romanin "Shkrimtari" të Myftiut ku sipas kryeministrit të kohës "heroi nuk është tjetër veçse Kasëm Trebeshina, shok i ngushtë mendimi i autorit, element antiparti i vendosur kundër pushtetit popullor, antisocialist..."[7]. Iu hoq e drejta e botimit dhe punoi cigareshitës për 26 vitet e mbetura të diktaturës[6].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dosieri "Trebeshina", deponimi para hetuesit i shkrimtarit Mehmet Myftiu". Shqiptarja.com. 22 qershor 2015. Marrë më 27 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dragoj, Nuri (2007). Trebeshina: Një jetë para gjyqit. Tiranë: Globus-R. f. 151.  978-99943-53-45-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mann, Stuart Edward (1955). Albanian literature: an outline of prose, poetry, and drama. the University of California: B. Quaritch. f. 115. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Fico, Agron (21 nëntor 2017). "Shkrimtari Mehmet Myftiu kundër zhdanovizmit". Telegraf.al. Marrë më 27 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Dragoj 2007, p. 224.
  6. ^ a b "Dënimi në kampet naziste dhe përjashtimi nga partia pas një letre protestuese". Balkan. 24 maj 2008. Marrë më 27 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Dragoj 2007, p. 228.