Kampi i refugjatëve "Mrajeeb Al Fhood"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampi i refugjatëve "Mrajeeb Al Fhood"
Kamp refugjatësh
noform
Vendndodhja
Kampi i refugjatëve "Mrajeeb Al Fhood" is located in Jordania
Kampi i refugjatëve "Mrajeeb Al Fhood"
Kampi i refugjatëve "Mrajeeb Al Fhood"
Vendndodhja në Jordani

Koordinatat: 32°1′52.6″V 36°26′58.3″L / 32.031278°V 36.449528°L / 32.031278; 36.449528

Administrimi
Shteti Flamuri Jordania
Guvernorati Governorati Zarqa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 0.34 km2
Popullsia 4,196 banorë (2013)
Dendësia 12341 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 32° 1′ 52.6″ Veri

36° 26′ 58.3″ Lindje

Kampi i refugjatëve "Mrajeeb Al Fhood" është një kamp refugjatësh, i ngritur për shkak të Luftës civile në Siri. Ndodhet në Mrajeeb Al Fhood, një shtrirje me fusha të thata, që gjendet rreth 20 km në lindje të Zerkës, Jordani. Është hapur në vitin 2013 dhe financohet nga Emiratet e Bashkuara Arabe.[1]

Në janar të vitit 2015, kampi kishte 4,196 banorë.[2]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]