Kampi i refugjatëve "Zaatari"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampi i refugjatëve "Zaatari"
arabisht : مخيم الزعتري
Kamp refugjatësh
noform
Vendndodhja
Kampi i refugjatëve "Zaatari" is located in Jordania
Kampi i refugjatëve "Zaatari"
Kampi i refugjatëve "Zaatari"
Vendndodhja në Jordani

Koordinatat: 32°17′44.4″V 36°19′25.5″L / 32.295667°V 36.323750°L / 32.295667; 36.323750

Administrimi
Shteti Flamuri Jordania
Guvernorati Governorati Mafraq
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.3 km2
Popullsia 83,000 banorë (2013)
Dendësia 24545 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 32° 17′ 44.4″ Veri

36° 19′ 25.5″ Lindje

Kampi i refugjatëve "Zaatari" (arabisht: مخيم الزعتري) është një kamp refugjatësh në Jordani, i cili gjendet 10 km në lindje të Mafrakut. I hapur më 28 korrik 2012 për refugjatë sirianë, të zhvendosur nga Lufta civile në Siri, kampi dita ditës po bëhet një vendbanim i përheshëm.[1] Më 26 mars 2015, në kamp jetonin rreth 83,000 refugjatë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Refugee Camp for Syrians in Jordan Evolves as a Do-It-Yourself City" "Refugee Camp for Syrians in Jordan Evolves as a Do-It-Yourself City"]. by Michael Kimmelman in The New York Times July 4, 2014
  2. ^ United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). "UNHCR data Portal". UNHCR Syria Regional Refugee Response. Marrë më 20 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Zaatari – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale