Kandidoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kandidoza
Klasifikimi dhe burimet e jashtme
Human tongue infected with oral candidiasis.jpg
Kandidoza orale
ICD-10 B37
ICD-9 112
DiseasesDB 1929
MedlinePlus 001511
eMedicine med/264 emerg/76 ped/312 derm/67
Patient UK Kandidoza
MeSH D002177

Një kandidozë është një infektim fungal i shkaktur nga majat e llojit Candida. Termi mund t'i referohet një game të tërë të manifestimeve patologjike që kanë si faktor këto lloj këpurdhash.