Jump to content

Kanioni i Matkës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kanioni i Matkës

Matka (Maqedonisht: Матка, që do të thotë "mitër") është një kanion që ndodhet në perëndim të qendrës së Shkupit, Maqedonia e Veriut. Duke mbuluar afërsisht 5000 hektarë,[1] Matka është një nga destinacionet më të njohura në natyrë në Maqedoni dhe është shtëpia e disa manastireve mesjetare. Liqeni i Matka brenda kanionit Matka është liqeni më i vjetër artificial në vend.[2]

Kanioni Matka ka dhjetë shpella, me gjatësinë më të shkurtër në 20 metra dhe më të gjatat 176 metra. Kanioni gjithashtu përmban dy gropa vertikale, të dyja përafërsisht të shtrira 35 metra në thellësi.

Shpella Vrelo ndodhet në bregun e lumit Treska dhe u rendit si një nga 77 vendet më të mira natyrore në botë në projektin New7Wonders of Nature.[3] Në fund të shpellës gjenden dy liqene, e cila njëra është më e madhe se tjetra. Liqeni më i vogël është 8 metra në gjatësinë e tij më të gjatë dhe 14,92 metra në thellësi në pikën e tij më të thellë. Liqeni më i madh është 35 metra në gjatësinë e tij më të gjatë, dhe 18 metra në pikën e tij më të thellë.[4]

Nuk dihet se sa është thellësia e saktë e shpellës, por disa spekulojnë se është shpella më e thellë në botë.[5]

Mund të arrish në shpellë me varkë ose kayak.[6]

  1. ^ macedonia.co.uk
  2. ^ macedoniaholidaysandtours.com
  3. ^ "New7Wonders". Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2009. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "canyonmatka". Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2009. Marrë më 2009-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ SETimes
  6. ^ "Explore the wet and dark heart of Vrelo Cave Matka - Iva Says". Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2019. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)