Karl Reinhold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Karl Reinhold (18341880) ka qene një mjek dhe albanolog gjerman nga Mbretëria e Hanoverit. U lind ne Göttingen, dhe punoi si kryemjek i marinës greke mbasi Princi Otto i Bavarisë u be mbret ne mbretërinë e sapo krijuar të Greqisë. Atje ai ra ne kontakt me shume detarë arvanitas, veçanërisht me ata nga ishujt Porjea, Nidhra edhe Petsa. Ai mblodhi një sasi te madhe te materialeve te folklorit (rrëfime, këngëve popullore, riddles, përkthime te Bible dhe A Thousand Nights and One Night nga informanti i tij Vasil Saqellari (Βασίλης Σακελλάρης), një prift arvanit ortodoks nga Poros. Ne vitin 1855 ai botoi një volum te vogël te materialeve te mbledhura, me titullin Noctes Pelasgicae vel Symbolae ad cognoscendos Dialectos Graeciae Pelasgicae collatae cura Dr. Caroli Henrici Theodori Reinhold.[1][2]

Mbas vdekjes se Reinholdit, disa na shënimet e tij ranë ne duart e Gustav Meyer, i cili i botoi ato ne Albanesische Studien (1883–1896).

Transkriptimet dhe shënimet gramatikore te tij (463 faqe) u botuan edhe ne Tirana, Shqipëri (2005).[3] Falë përpjekjeve te Reinholdit, dialektet e Hydra/Poros është një nga nëndialektet e vogla me te dokumentuara te nëndialektit Arvanitika, an endangered language facing extinction. Ky albanolog nuk duhate ngatërruar me një Karl Reinhold tjetër, qe ka qene një filozof gjerman me emër.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Reinhold, Caroli H. Th. (1855) : Noctes Pelasgicae vel Symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae / Cura Dr. Caroli Heinrici Theodori Reinhold ...
  • Reinhold, Caroli H. Th. (1865): Ιπποκράτης, 460-377 π.Χ. Ιπποκράτης/Κομιδή.Αθήνησι: Τέλεσί τε και τύποις Κ. Αντωνιάδου.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 tetor 2008. Marrë më 16 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ [1]
  3. ^ Klosi, Ardian (ed.): Netët Pellazgjike të Karl Reinholdit: tekste të vjetra shqipe të Greqisë; ISBN 99943-718-1-9 [2]