Karmell Kandreva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karmell Kandreva lindi në vitin 1931 në Qanë (Cerzeto) të Kalabrisë dhe vdiq në vitin 1982), ishte shkrimtar arbëreshë.

Punoi si pedagogë në Universitetin e Kalabrisë.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shpirti i arbërit rron I (1976) [1]
  • Shpirti i arbërit rron, arbëreshi tregon II (1977) [1]
  • Shpirti i arbërit rron, vuan dega e hershme III (1979) [1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Gjovalin shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut