Karmni Grima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karmni Grima (2 shkurt 1838 – 25 shkurt 1922) ishte fshatare malteze, përvoja mistike fetare e të cilit çoi në ndërtimet dhe shërbimet si apostull i Zojës sonë të Ta 'Pinu.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karmni Grima lindi në fshatin Għarb në Gozo, ishulli motër i Maltës . Prindërit e saj, Tomas dhe Antonia (i quajtur Apap), ishin punëtorë të varfër që punonin në fushat e vendosura në kodrat aty pranë të Ghammar. Çdo ditë, pasi dëgjonte meshën (liturgjinë) në një kishëz të vogël kushtuar Zojës së Bekuar, Karmni shkonte për të punuar në fusha.

Në 22 qershor 1883, kohë, si zakonisht, ajo ishte duke kaluar në frontin e vogël ku dëgjoi një zë misterioz duke e quajtur atë: "Eja, ... të vijë sot. Për një vit të tërë nuk do të mund të ktheheni ”. Kjo ngjarje konsiderohet si "ngjarja më e dukshme në historinë e Dioqezës" [1] e Gozo . Karmni Grima, megjithëse ishte e tmerruar, iu bind dhe hyri në kishëz . Nga një pikturë e Fjetjes së Zojës së Bekuar që ndodhej në kishëz, Karmni dëgjoi një zë që thoshte: "Faljuni tre herë Marisë për nder të tre ditëve që unë qëndrova brenda varrit". Karmni Grima u sëmur dhe mund të kthehej në kishëz vetëm pas një viti.

Karmni e ndau këtë përvojë me rrëfyesin e saj të mëkateve dhe me mikun dhe fqinjin e saj Francesco Portelli. Ky i fundit i tha asaj se ai gjithashtu dëgjoi zëra të ngjashëm. Menjëherë pas kësaj incidenti misterioz, nëna e Franceskos u shërua për mrekulli. Peshkopi Pietru Pace u informua për këto ngjarje dhe pasi foli me Karmni dhe Francesco arriti në përfundimin se zëri ishte me origjinë qiellore. [2]

Një statujë e Karmni Grima jashtë shenjtërores Ta 'Pinu në Gozo, Maltë.

Shumë njerëz filluan të organizonin pelegrinazhe në nder të Zojës së Bekuar dhe të kërkonin favore materiale dhe shpirtërore. Kjo i shtyu autoritetet kishtare të ndërtonin një vend të shenjtë i cili do të ishte në gjendje të strehonte turmat që tani po vizitonin çdo ditë kishëzën e vogël.

Në vitin 1920 u vendos guri themelor i një bazilike moderne kushtuar Zonjës së Bekuar nën titullin Ta 'Pinu. [3] Sot bazilika e Ta 'Pinu mbetet një destinacion shumë i njohur për pelegrinazhet mariane.

Për 15 vitet e fundit të jetës së saj, megjithëse e mbytur në shtrat, Grima ishte shumë në paqe me vetveten dhe i duroi vuajtjet e saj me durim, plotësisht e sigurt në vullnetin e Zotit .

Karmni Grima vdiq më 25 shkurt 1922. [4]

Shtëpia ku jetoi Karmni Grima ekziston ende dhe tani ajo është kthyer në një muze. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Joseph Bezzina, Religion and Politics in a Crown Colony ( The Gozo-Malta Story 1798-1864), Malta 1985, 333.
  2. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-02-27. Marrë më 2010-07-21.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Ta Pinu National Shrine". www.tapinu.org (në anglisht). Marrë më 2020-08-25.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ Cauchi Nicholas,Karmni Grima (Ix-xebba li semghet il-lehen tal-Madonna ta'Pinu (1964)in Maltese Biographies of The 20th century, editors:Michael J.Schiavone, Louis J.Scerri, Malta 1997.
  5. ^ The Times 01Dec2013 on-line:http://www.timesofmalta.com/articles/view/20131201/gozo/Karmni-Grima-s-house-turned-into-a-museum.497020 Accessed 11Jun2014