Kastav

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kastav
—  Qytet  —
Pamje nga Kastav

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.38°0′0″V 14.35°0′0″L / 45.38000°V 14.35000°L / 45.38000; 14.35000 (Kastav)Koordinatat: 45.38°0′0″V 14.35°0′0″L / 45.38000°V 14.35000°L / 45.38000; 14.35000 (Kastav)
Popullsia 10.780 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Kastav is located in Kroacia
Kastav
Kastav

Kastav (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 10780 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 10445 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2037 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 3.21%[2].

Projekte të tjera[redakto | përpunoni burim]

  •  Commons: Kastav – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar