Jump to content

Katarina Martinson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katarina Martinson
U lind në
Katarina Lundberg

(1981)
KombësiaSuedeze
ShkollimiShkolla e Ekonomisë e Stokholmit
Anëtar bordi iHusqvarna
L E Lundbergforetagen
Bashkëshorti/jaMr Martinson
Prind/ërFredrik Lundberg
Të afërmLars Erik Lundberg (gjysh)
Louise Lindh (motër)

Katarina Martinson (1981) është një biznesmene miliardere suedeze. Zotëron 14% të LE Lundbergforetagen, kompani familjare e themeluar nga gjyshi i saj Lars Erik Lundberg . [1]

Martinson lindi në vitin 1981, [2] dhe është vajza e Fredrik Lundberg . [1] Ka diplomë master nga Shkolla e Ekonomisë e Stokholmit . [2]

Katarina Martinson është drejtoreshë e LE Lundbergforetagen . [3]

Martinson është e martuar dhe jeton në Stokholm, Suedi. [1]

  1. ^ a b c "Katarina Martinson". Forbes.com. Marrë më 28 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Husqvarna Group". Husqvarna Group. 30 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2018. Marrë më 13 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Board of Directors | Lundbergföretagen". Lundbergforetagen.se. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2017. Marrë më 14 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)