Miliarderi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një miliarder është një person me një vlerë neto prej të paktën një miliard (1,000,000,000, d.m.th., një mijë milionë) njësi të një monedhe të caktuar, zakonisht të një monedhe kryesore si dollari i Shteteve të Bashkuara, euro ose paund stërlina. Është një nën-kategori e konceptit të individit me vlerë jashtëzakonisht të lartë neto. Revista amerikane e biznesit Forbes prodhon çdo vit një listë globale të miliarderëve të njohur të dollarëve amerikanë dhe përditëson një version të internetit të kësaj liste në kohë reale. Manjati amerikan i naftës John D. Rockefeller u bë miliarderi i parë i konfirmuar në botë me dollarë amerikanë në vitin 1916.

Që nga viti 2018, ka mbi 2,200 miliarderë në dollarë amerikanë në mbarë botën, me një pasuri të kombinuar prej mbi 9.1 trilion dollarë, nga 7.67 trilion dollarë në 2017. Sipas një raporti të Oxfam të vitit 2017, 8 miliarderët më të pasur zotërojnë po aq të kombinuar "gjysma e racës njerëzore". Që nga viti 2021, tetë persona kanë arritur statusin e hektomiliarderëve USD, që do të thotë se secili ka pasur një vlerë neto prej të paktën 100 miliardë dollarësh.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]