Jump to content

Miliarda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miliardë është një fjalë për një numër të madh dhe ka dy përkufizime të dallueshme:

  • 1,000,000,000, pra një mijë milion, ose 109 (dhjetë në fuqinë e nëntë), siç përcaktohet në shkallën e shkurtër. Ky është kuptimi i vetëm aktual në anglisht.
  • 1,000,000,000,000, pra një milion milion, ose 1012 (dhjetë deri në fuqinë e dymbëdhjetë), siç përcaktohet në shkallën e gjatë. Ky numër, i cili është një mijë herë më i madh se miliardi i shkallës së shkurtër, tani përmendet në anglisht si një trilion. Sidoqoftë, ky numër është kuptimi historik në anglisht për fjalën "miliard" (me përjashtim të Shteteve të Bashkuara), një kuptim i cili ishte ende në përdorim zyrtar në anglishten britanike deri pak kohë pas Luftës së Dytë Botërore.

Anglishtja amerikane miratoi përkufizimin e shkallës së shkurtër nga frëngjishtja (ajo gëzonte përdorim në Francë në atë kohë, së bashku me përkufizimin në shkallë të gjatë).[1] Mbretëria e Bashkuar përdori shkallën e gjatë miliardë deri në vitin 1974, kur qeveria kaloi zyrtarisht në shkallën e shkurtër, por që nga vitet 1950 shkalla e shkurtër ishte përdorur tashmë gjithnjë e më shumë në shkrimin teknik dhe gazetarinë.[2]

Vende të tjera përdorin fjalën miliardë (ose fjalë të ngjashme me të) për të treguar miliardin në shkallë të gjatë ose të shkurtër.

Milliard, një term tjetër për një mijë milionë, është jashtëzakonisht i rrallë në anglisht, por fjalë të ngjashme me të janë shumë të zakonshme në gjuhë të tjera evropiane.[3][4] Për shembull, bullgare, katalane, çeke, daneze, holandeze, finlandeze, franceze, gjeorgjiane, gjermane, hebraike (Azi), hungareze, italiane, kazake, kirgize, lituaneze, luksemburgase, norvegjeze, persiane, polake, portugeze (edhe pse shprehja mil milhões - një mijë milionë - është shumë më e zakonshme), rumanisht, rusisht, serbo-kroatisht, sllovake, sllovene, spanjolle (edhe pse shprehja millones - një mijë milionë - është shumë më e zakonshme), suedisht, taxhikisht, turqisht, ukrainas dhe Uzbekisht - përdorni miliardë, ose një fjalë të ngjashme, për shkallën e shkurtër miliard, dhe miliardë (ose një fjalë të ngjashme) për miliardë në shkallë të gjatë. Kështu, për këto gjuhë, miliardi është një mijë herë më i madh se miliardi i anglishtes moderne.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "billion, n.". OED Online. Oxford University Press. Marrë më 15 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cracknell, Richard; Bolton, Paul (janar 2009). Statistical literacy guide: What is a billion? And other units (PDF) (Reportazh). House of Commons Library. Marrë më 10 korrik 2015. {{cite report}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Com s'escriuen els nombres? How to write the numbers?". Serveis i recursos lingüístics. Idiomes a la UPC (në katalonisht). Universitat Politècnica de Catalunya.
  4. ^ "Confusions amb el "billion" i el "trillion" anglesos". ésAdir-El portal lingüístic de la Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals (në katalonisht). Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals.