Jump to content

Katedralja e Firencias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katedralja Santa Maria del Fiore

Katedralja Santa Maria del Fiore është kisha kryesore në Firencia, Itali. Il Duomo di Firenze, siç quhet zakonisht, filloi më 1296 në stilin gotik me dizajnin e Arnolfo di Cambio dhe përfundoi strukturisht në vitin 1436 me kupolën e projektuar nga Filippo Brunelleschi.[1]

Kompleksi i katedrales, i vendosur në Piazza del Duomo, përfshin Pagëzimoren dhe Kambanoren e Giottos. Këto tre ndërtesa janë pjesë e Vendeve të trashëgimisë botërore të UNESCO-s që mbulojnë qendrën historike të Firences dhe janë një tërheqje e madhe për turistët që vizitojnë Toskanën. Bazilika është një nga kishat më të mëdha të Italisë, dhe deri në zhvillimin e materialeve të reja strukturore në epokën moderne, kupola ishte më e madhja në botë. Mbetet kube më e madhe e tullave e ndërtuar ndonjëherë.

  1. ^ Ermengem, Kristiaan Van. "Duomo di Firenze, Florence". A View On Cities (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2018. Marrë më 2016-02-05.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]