Katrineholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Katrineholm
Qytet
noform
Shtëpia e komunës në Katrineholm
Vendndodhja
Katrineholm is located in Suedia
Katrineholm
Katrineholm

Koordinatat: 59°00′V 16°12′L / 59.000°V 16.200°L / 59.000; 16.200

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Södermanland
Qarku Södermanland
Komuna Komuna Katrineholm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.46 km2
Popullsia 21,993 banorë
Dendësia 1,919 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 641 XX
Prefiksi 0150

Katrineholm është qytet në provincën Södermanland, Suedi. Qyteti ka pasur 21,993 në vitin 2010. Katrineholm është zona e tretë më e madhe urbane pas Eskilstunës dhe Nyköpingut.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]