Jump to content

Katunishtë (mal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katunishtë (maqedonisht: Биса, Katunište, Катуниште) është një malMaqedoni. Ajo shtrihet në pjesën qendrore të vendit, 50 km në jug të kryeqytetit Shkup. Lartësia e saj mbidetare mund të jetë 1,382 metra mbi nivelin e detit, ose 43 metra mbi terrenin përreth. [1] [2] Terreni përreth Katunishtës është kodrinor në juglindje, por në veriperëndim është malor. Pika më e lartë aty pranë është Klepalo, 2.029 metra mbi nivelin e detit, 10.5 kilometra në veriperëndim të Katinishtës. Bashkësia më e afërt është Dolneni, 12.9 kilometra në jug të Katunishtës. Në zonën përreth Katunishtës ekzistojnë jashtëzakonisht shumë formacione shkëmbore dhe shpella. Në rrethinat ka një mozaik i tokës bujqësore dhe vegjetacionit të pasur natyror. Zona përreth, është pak e populluar, me 29 banorë për kilometër katror. Zona bënë pjesë në klimën hemiboreale. Temperatura mesatare vjetore është 12 ° C . Muaji më i ngrohtë është korriku, kur temperatura mesatare është 25 ° C, dhe më i ftohti është janari, me -2 ° C. Mesatarja e të reshurave vjetore është 895 milimetra. Muaji prill, me një mesatare prej 110 mm, dhe gushti, me reshje prej 33 mm. [3][4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katunishtegeonames.
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2020. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)