Ketri i kuq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ketri i kuq
Eichhörnchen Düsseldorf Hofgarten edit.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Rodentia
Familja: Sciuridae
Gjinia: Sciurus
Nëngrupi: Sciurus
Speciet: S. vulgaris
Emri binominal
Sciurus vulgaris
Linnaeus, 1758
Red Squirrel range
Red Squirrel range
{{{subdivision_ranks}}}

23 recognized, see text

Ketri i kuq ose ketri i kuq i Euroazisë (vulgaris Sciurus) është një specie ketri peme në gjininë Sciurus të zakonshme në të gjithë Euroazinë. Ketri i kuq është një i pemëve, i dhënë pas gjithëçkaje brejtëse. Në Britaninë e Madhe dhe Irlandë, numrat kanë rënë në mënyrë drastike në vitet e fundit, pjesërisht për shkak të futjes së ketri gri lindor (Sciurus carolinensis) nga Amerika e Veriut.

Përshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Riprodhimi dhe vdekshmëria[redakto | redakto tekstin burimor]

Kulturore dhe rëndësinë ekonomike[redakto | redakto tekstin burimor]