Kiba Lumberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kiba Lumberg, emri i vërtetë Kirsti Leila Annikki Lumberg (lindur më 27 maj 1956), është artiste finlandeze dhe autore me origjinë finlandeze. Ajo njihet si kritike e kulturës tradicionale rome.

Lumberg lindi në Lappeenranta . Ajo iku nga familja e saj në moshën 13 vjeçare për shkak të frikës, dhunës dhe nënshtrimit. Shumë nga punimet e saj janë frymëzuar nga përvoja e saj e fëmijërisë. [1] Lumberg fitoi publicitet në mbarë vendin në 1997 kur u shfaq në televizion një mini-seri televizive e jetës tradicionale Kale, bazuar në skenarin e saj, të titulluar Tumma ja hehkuva veri. Në 2007 Lumberg mori kërcënime me vdekje pasi kritikoi kulturën rome në televizion. [2]

Lumberg ishte kandidate për Aleancën e Majtë në zgjedhjet e Parlamentit Finlandez në 2007 [3] dhe në 2009 në Parlamentin Evropian. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-11-11. Marrë më 2010-05-10.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-11-13. Marrë më 2010-05-10.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Presidentinvaalit". Yle Uutiset (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Eurovaalit 2009". Yle Uutiset (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)