Kikuchi Dairoku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kikuchi Dairoku
U lind në17 mars 1855
Vdiq19 gusht 1917 (62 vjet)
Tokyo, Japoni
KombësiaJaponez
ShkollimiUniversiteti i Kembrixhit, St John's College
Karriera shkencore
FushatMatematika
Nënshkrimi
200px

Baron Kikuchi Dairoku (菊池 大 麓, 17 mars 1855 - 19 gusht 1917) ishte një matematikan, edukator dhe administrator arsimi në periudhën Meiji, Perandoria e Japonisë.

Pasi mori pjesë në Bansho Shirabesho, instituti Shogunal për studime perëndimore, ai u dërgua në Britaninë e Madhe, në vitin 1866, në moshën 11 vjeç, më i riu i një grupi japonezësh të dërguar nga shogunati Tokugawa në Shkollën e Kolegjit Universitar, me këshillën e pastaj ministri i jashtëm britanik Edward Stanley, Earl i 15-të i Derby.

Kikuchi u kthye në Angli në vitin 1870 dhe ishte studenti i parë japonez që u diplomua në Universitetin e Kembrixhit (St John's College) dhe i vetmi që u diplomua në Universitetin e Londrës në shekullin e 19-të. Specializimi i tij ishte në fizikë dhe matematikë. Në vitin 1884 ai mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të MeridianëveUashington D.C. dhe klasën master të Kelvin në Baltimore.

Pas kthimit në Japoni, Kikuchi më vonë u bë president i Universitetit Perandorak të Tokjos, Ministër i Arsimit (1901-1903,) dhe President i Universitetit Perandorak të Kjotos. Libri mësimi i tij për gjeometrinë fillore ishte libri më i përdorur në Japoni deri në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Kikuchi u bë një baron nën sistemin e kolegëve kazoku në vitin 1902 dhe ishte presidenti i tetë i Shkollës së Kolegëve të Gakushūin. Në vitin 1917 ai u bë Presidenti i parë i RIKEN, por vdiq po atë vit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Cobbing, Andrew. The Japanese Discovery of Victorian Britain. RoutledgeCurzon, London, 1998. ISBN 1-873410-81-6
  • Keane, Donald. Emperor Of Japan: Meiji And His World, 1852–1912. Columbia University Press (2005). ISBN 0-231-12341-8
  • 'Kikuchi Dairoku, 1855–1917: Educational Administrator and Pioneer of Modern Mathematical Education in Japan,' by Noboru Koyama, Chapter 7, Britain & Japan: Biographical Portraits Volume 5, Global Oriental 2005, ISBN 1-901903-48-6