Kineziologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një seri e imazheve që përfaqësojnë kërkime (majtas) dhe praktikën (djathtas) në fushën e kineziologjisë.

Kineziologjia si terminologji qe vjen nga anglishtja, ndryshe shkenca e levizjes, është një studim shkencor i lëvizjeve trupore njerëzore ose jonjerëzore. Kineziologjia i referohet mekanizmit të lëvizjeve fiziologjike, biomekanike dhe psikologjike. Aplikimet e kineziologjisë në shëndetin e njeriut (d.m.th. Kineziologjia humane) përfshijnë biomekanikën dhe ortopedinë, forcën dhe kondicionin; psikologjinë sportive; metodat e riaftësimit, të tilla si terapia fizike dhe profesionale; si dhe sportin dhe ushtrimet. Studimet e lëvizjeve të njeriut dhe të kafshëve përfshijë masat e përcjelljes së sistemeve të lëvizjes, sistemet e elektrofiziologjisë së muskujve dhe të aktivitetit të trurit, metoda të ndryshme për monitorimin funksioneve fiziologjike, dhe të tjera të sjelljes dhe teknikat njohëse kognitive.[1][2]

Kineziologjia siç përshkruhet më sipër nuk duhet të ngatërrohet me kineziologjinë e aplikuar, një metodë [3][4][5] mjekësore diagnostike e diskutueshme.

Fjala Kineziologji vjen nga greqishtja e lashtëκίνησις kinesis, "lëvizje" (nga κινεῖν kinein, "për të lëvizur", "të lëvizësh" ), dhe -λογία -logia, "studim".

Shërbimi shëndetësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Analiza e regjistruar e lëvizjes, së njeriut themeluar nga Eadweard Muybridge, emër i njohur në fushën e kineziologjisë.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Bodo Rosenhahn, Reinhard Klette and Dimitris Metaxas (eds.
  2. ^ Ahmed Elgammal, Bodo Rosenhahn, and Reinhard Klette (eds.
  3. ^ Carroll, Robert Todd "These are empirical claims and have been tested and shown to be false". "Applied Kinesiology". The Skeptics Dictionary. Marrë më 2007-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Atwood KC (2004). "Naturopathy, Pseudoscience, and Medicine: Myths and Fallacies vs Truth". MedGenMed. 6 (1): 33. PMC 1140750. PMID 15208545. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Haas, Mitchell; Robert Cooperstein; David Peterson (gusht 2007). "Disentangling manual muscle testing and Applied Kinesiology: critique and reinterpretation of a literature review". Chiropractic & Osteopathy. 15 (1): 11. doi:10.1186/1746-1340-15-11. PMC 2000870. PMID 17716373. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2007. Marrë më 2007-11-30. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]