Kisha e Shën Gjorgje Runoviqit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Gjorgje Runoviqit
Kisha e Shën Gjergjit, Prizren.JPG
Kisha e Shën Gjergjit (Sinodale)
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Koordinatat 42°11′47″V 20°43′51″L / 42.19639°V 20.73083°L / 42.19639; 20.73083Koordinatat: 42°11′47″V 20°43′51″L / 42.19639°V 20.73083°L / 42.19639; 20.73083
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Monument / Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02-956/64
Nr. i referencës 2899

Kisha e Shën Gjorgje Runoviqit është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 02-956/64.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Shën Gjergjit – Runoviqit gjendet në pjesën e vjetër të qytetit në sheshin “Shadërvan”, respektivisht në oborrin e kishës Sinodale të Shën Gjorgjit. Objekti është ndërtuar në fund të shekullit të XV-të nga ana e vëllezërve Runoviq dhe i është kushtuar Shën Gjorgjit (Gjergjit). Më vonë në fund të shekullit XIX ndërtohet kisha Sinodale me të njëjtin emër, ashtu që kisha e vjetër shërbente më tepër për ruajtjen e ikonave dhe rekuizitave tjera kishtare.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ "Kisha e Shën Gjorgje Runoviqit (Prizren)". http://dtk.rks-gov.net/. Databaza e trashëgimisë kulturore. Marrë më 21 gusht 2016. Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]